Basından Hukuk Haberleri • 3. HAVALİMANI KARARINA MUHALEFET ŞERHİ KOYAN HAKİM SÜRÜLDÜ

3.Havalimanı Kararına Muhalefet Şerhi Koyan Hakim Sürüldü

Resim

İstanbul’da yapımı devam eden ve Cumhurbaşkanının kişisel olarak yakında takip ettiği 3. Havalimanı projesine karşı açılan davada, yürütmenin durdurulması kararı verilmesi yönünde oy kullanan hâkim sürüldü.
HSYK’nın Taraf yazarlarını yasadışı dinleyen MİT mensupları hakkında soruşturma izni vermeyen Başbakanlık kararını iptal eden Ankara 12. İdare Mahkemesi, hakimlerinin görev yerini değiştirdiği belirtildi. Kararnameyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da kişisel olarak yakında takip ettiği 3. Havalimanı projesine karşı açılan davada, yürütmenin durdurulması kararı verilmesi yönünde oy kullanan hâkimin de görevden aldığı ortaya çıktı.

İstanbul Mimarlar ve Mühendisler Odası tarafında 3. Havalimanı projesine karşı açılan ve Ankara 4. İdare Mahkemesinde görülen iptal davasında yürütmenin durdurulması istemi oy çokluğuyla reddedilmişti. Hakim Murat Durmaz, bu kararda muhalefet şerhi yazmıştı.

Hakim Durmaz söz konusu muhalefet şerhinde, 3. Havalimanı inşaatının başlayabilmesi için önkoşul olan ÇED raporunun alınmadığını, bu şekilde ihaleye çıkılmasının hukuka aykırı olduğunu belirtmişti. Bu görüşün hükümet çevrelerini rahatsız ettiği bu nedenle de isteği dışında mahkemedeki görevine son verildiği öğrenildi. Hükümetin bu dosyada verilebilecek olası bir iptal kararını engelleme girişimi olarak nitelenen bu tasarrufun, diğer tüm hâkimlere bir gözdağı olduğu yorumları yapıldı. Durmaz, son kararnameyle idare mahkemesi üyeliğinden alınarak Danıştay’a tetkik hakimi olarak atandı.

HSYK’nın 15 Ocak 2014 tarihinde yayınladığı kararnameye tepki gösteren bir açıklama yapan YARSAV ve Yargıçlar Sendikası, MİT’in illegal dinleme yapan görevlileri hakkında soruşturma izni vermeyen Başbakan işlemini iptal eden ve illegal dinlemelerin soruşturulmasının önünü açan hakimlerin görevden alındığını belirtti. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Sarayın kaçak olduğunu tespit eden yargıçların işi bitirildikten sonra, şu anda siyasi iktidarın en çok mağduriyet ve siyasi rant devşirdiği illegal dinlemelerin, MİT görevlileri tarafından da bağımsız gazetecilere yapılmasının ardından, MİT’in illegal dinleme yapan görevlileri hakkında soruşturma izni vermeyen Başbakan işlemini iptal eden ve illegal dinlemelerin soruşturulmasının önünü açan, Yargıçlar Sendikası’nın kapatılmasına dur diyen, yandaş olmamakta ısrar eden bağımsız medyaya siyasi iktidarın hoşuna gitmeyen yayınları nedeniyle basın özgürlüğü, ifade hürriyeti, haber alma ve verme özgürlüğünü ayaklar altına alarak RTÜK tarafından yağdırılan ve özgür medyayı felç etme potansiyeli taşıyan cezaları kaldıran ve benzer nitelikte kararlara imza atan yargıçlarla ilgili HSYK tasarruflarının, bugün olmasa bile yakın bir gelecekte altına imza atanlar tarafından bile savunulmayacağına olan inancımız tamdır.”

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — 19 Oca 2015, 19:49


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir