Basından Hukuk Haberleri • Adalet Bakanlığı’nın sözlü sınav atamasını Danıştay durdurdu

Adalet Bakanlığı’nın sözlü sınav atamasını Danıştay durdurdu

Danıştay, Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin "başarı sıralaması" başlıklı yalnızca sözlü sınavın yeterli görüldüğü 15/b maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Danıştay 5. Dairesi, Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin "başarı sıralaması" başlıklı şube müdürü, bilgi işlem müdürü, yazı işleri müdürü, idari işleri müdürü ve bunlarla aynı düzeydeki kadrolara atanacaklar açısından yalnızca sözlü sınavın yeterli görüldüğü 15/b maddesinin yürütmesinin durdurulmasına hükmetti.

Gerekçeli kararında, sözlü sınavın seçimin tek belirleyici olarak düzenlenmesinin adaylar arasındaki objektifliği sağlayabilecek nesnel bir değerlendirme ölçütü olan yazılı sınavdaki başarı puanının devre dışı bırakıldığını kaydeden Danıştay 5. Dairesi, ‘başarı sıralamasının yalnızca başarı kriteri daha muğlak sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulmasının hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmayacağına’ vurgu yaptı.

Cihan

haber3.com

Bilgiler: Tarih-Gönderici: admin — 13 Oca 2015, 12:21


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir