Basından Hukuk Haberleri • Askeri sağlık personelinin sendikal hakkı

Danıştay 10. Dairesi, askeri hastanelerde görev yapan memurların yalnızca "büro hizmet kolundaki" sendikalara üye olabileceklerini düzenleyen yönetmelik hükmünün yürütmesini durdurdu

İLKAY GÜDER – Danıştay 10. Dairesi, askeri sağlık kurumlarında görev yapan memurların yalnızca "büro hizmet kolundaki" sendikalara üye olabileceklerini düzenleyen yönetmelik hükmünün yürütmesini durdurdu.

Türk Sağlık-Sen, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Kapsamına Giren Kurum Yapılanmasına Dair Yönetmeliğin, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıklarına bağlı tüm kurumlarda görev yapan kamu görevlilerinin sadece "büro hizmet koluna" üye olmalarını düzenleyen hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Bunun üzerine Danıştay 10. Dairesi, düzenlemenin yürütmesini durdurdu. Danıştayın bu kararıyla artık askeri hastanelerde görev yapan memurların, sağlık sendikalarına üyeliklerine imkan verilecek.

Dairenin kararında, askeri hastanelerde hizmet veren personelin sağlık hizmeti verdiği ve bu hizmetin, askeri hizmetinin devamı niteliğinde olmadığı belirtildi.

Askeri hastaneler dışında kalan sağlık kurum ve kuruluşlarının sağlık ve sosyal hizmetler kolunda sayıldığı vurgulanan kararda, askeri kurumlarda görev yapan tüm çalışanların verdikleri hizmetin niteliği gözetilmeksizin bir bütün olarak "büro, bankacılık ve sigortacılık hizmetleri kolunda" gösterilmesi yolundaki düzenlemenin hukuka aykırı olduğu kaydedildi.

-"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, düzenleme yapmalıdır"

Danıştay kararını AA muhabirine değerlendiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, askeri kurumlarda görev yapan sivil memurların, sendikalara üye olabilmesinin önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Askeri hastanelerde görevli memurların ve sağlık çalışanlarının, sağlık sendikaları varken büro hizmet kolundaki sendikalara üye olabileceklerine karar verilmesinin yanlış olduğunu kaydeden Kahveci, şunları kaydetti:

"Nitekim yüksek yargı da bunun yanlışlığını tespit ederek, verilen hizmete dikkat çekmiş ve ‘hastanelerde çalışanlar sağlık ve sosyal hizmet koluna üye olmalı’ demiştir. Danıştay’ın bu kararıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, acil yeni bir düzenleme yapmalıdır. Askeri hastanelerde görev yapan tüm kamu çalışanlarının, sağlık sendikalarına üye olabilmeleriyle ilgili mevzuat değişikliğine gidilmelidir."

saglikaktuel.com

Bilgiler: Tarih-Gönderici: admin — 10 Oca 2015, 01:00


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir