Basından Hukuk Haberleri • AVUKAT: SANIK PATOLOJİK VAKA

Avukat: Sanık patolojik bir vaka

“Kafana sıkan çeviğin ellerinden öperim”

Berkin Elvan’ın cenazesinin kaldırıldığı gün Facebook hesabından, “Kafana sıkan çeviğin ellerinden öperim” paylaşımında bulunan polis memuru Ufuk Ç., hakkında, “Suçu ve suçluyu övme” suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya başlandı. Mağdur sıfatıyla davaya katılan Berkin Elvan babası Sami Elvan, “Bu yazıları yazan sanık polis memurudur. Bu şekilde yazılar yazdıysa en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum” dedi. Ailenin avukatı Şerif Özgür Urfa ise , “Sanık, 14 yaşında bir çocuğun öldürülmesinden keyif alan patolojik bir vakadır” dedi. İstanbul 51. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına sanık polis memuru Ufuk Ç., katılmazken, Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve annesi Gülsüm Elvan ile 21 avukatı katıldı.Berkin Elvan’ın cenazesinin kaldırıldığı gün sanık polis memuru Ufuk Ç.’nin, Facebook hesabında yaptığı paylaşımı fark ederek şikayetçi olup davanın açılmasını sağlayan Elif Zelal Şeker, Selin Aksoy ve Özge İnce de “Müşteki” sıfatıyla duruşmada hazır bulundular.

‘GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK SUÇUNDAN DA DAVA AÇILSIN’

Müştekilerden Selin Aksoy, Berkin Elvan’ın manevi ablası olduğunu belirterek, “Ölümünden sonra Facebook hesabı üzerinden dosyada ve bizim şikayet dilekçemizde belirttiğimiz gibi yazılar yazdığını gördük. Bunun üzerine şikayet dilekçesi verdik. Ve biz polis memuru hakkında görevi kötüye kullanmaktan ve diğer suçlardan da şikayetçi olduk. Ancak bu suçlardan dava açılmamıştır. Bu suçlardan da dava açılması gerekmektedir. Şikayetimiz devam etmekte ve katılma talebinde bulunuyorum” dedi. Müşteki Özge İnce, mesleği gereği ve kamu barışına karşı işlenen suçtan dolayı sanık polis memurundan şikayetçi olduğunu belirterek, “Şikayet dilekçemizde belirttiğimiz diğer suçlardan da yargılanmalıdır” dedi.

SAMİ ELVAN: BU YAZILARI YAZDIYSA EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILSIN

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, müştekilerin şikayeti üzerine sanığın Facebook paylaşımından haberdar olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Biliyorsunuz, sıkıntılarımız vardı takip edemedik. Bu olay nedeniyle yoğun günler geçirdik. Sanığın Facebook hesabı üzerinden bu şekilde yazılar yazdığını bize yardımcı olan ve benden önce ifade veren arkadaşlar tespit etmişler. Ben onların söylemesi üzerine öğrendim. Bu yazıları yazan sanık polis memurudur. Bu şekilde yazılar yazdıysa en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Ayrıca diğer suçlardan da soruşturulmasını istiyorum. Davaya katılmak istiyorum.”Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, “Eşimin beyanlarına aynen katılıyorum. Ben de davaya katılmak istiyorum” dedi.

‘SANIK 14 YAŞINDA BİR ÇOCUĞUN ÖLDÜRÜLMESİNDEN KEYİF ALAN PATOLOJİK BİR VAKADIR’

Söz alan Avukat Şerif Özgür Urfa, polis memuru hakkında yapılan disiplin soruşturmasının akıbetinin sorulmasını isteyerek, “Sanık, 14 yaşında bir çocuğun öldürülmesinden keyif alan patolojik bir vakadır” dedi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı’na yazı yazarak sanık polis memuru hakkında yürütülen disiplin soruşturmasının onaylı bir örneğini isteyen mahkeme, sanık polis memurunun ölüm tarihinde izinli olup olmadığının sorulmasına karar verdi. Polis memurunun atandığı Karaman Asliye Ceza Mahkemesi’ne yazı yazarak talimatla ifadesinin alınmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi. İDDİANAMEDEN Gezi eylemleri sırasında Okmeydanı’nda başına isabet eden gaz fişeği kapsülü ile girdiği komadan çıkamayan Berkin Elvan, 269 gün sonra vefat etmişti. Sanık polis memuru Ufuk Ç., cenaze törenin yapıldığı 11 Mart 2014 tarihinde Facebook hesabından, “Lan siz kimsiniz. Neymiş, ekmek almaya gidiyormuş. Kafana sıkan çeviğin ellerinden öperim. Bundan sonra ayrımcılık var. S…. Beni ne hale soktunuz lan o… çocukları” şeklinde paylaşımda bulunmuştu. Bu paylaşımı fark eden avukatlar Elif Zelal Şeker, Selin Aksoy, Onur Güneş ve Özgen İnce, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi ile başvurdu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı verdi. Avukatlar takipsizlik kararına itiraz etti. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, itiraz üzerine takipsizlik kararını kaldırınca polis memuru hakkında “Suçu ve suçluyu övme” suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

(DHA) Kaynak: http://www.mynet.com/haber/guncel/share … edium=copy

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — 23 Ara 2014, 18:53


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir