Basından Hukuk Haberleri • CEZA EVİNDE DEHŞET: ÇOCUKLARA CİNSEL İSTİSMAR,DAYAK VE İŞKENCE

Cezaevinde Dehşet: Çocuklara İstismar, Dayak Ve İşkence

Resim

Cezaevinde Dehşet: Çocuklara İstismar, Dayak Ve İşkenceMuğla E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki sübyan koğuşunda, yaşları 12 ile 15 arasında olan 4 çocuğa tecavüz ve işkence edildiği ortaya çıktı.
TBMM Cezaevleri İnceleme Komisyonu Üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, “Çocuklara cinsel tacizde bulunulmuş. Vücutlarında sigara söndürülmüş. Bu bir insanlık suçudur.” dedi.

İzmir Şakran Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlü çocuk mahkûmların cinsel istismar ve tecavüze uğradıklarına ilişkin iddiaların benzeri Muğla E Tipi Kapalı Cezaevi’nden de geldi. Sübyan koğuşunda yaşları 12 ile 15 arasında olan 4 çocuğa tecavüz ve işkence edildiği ortaya çıktı. Marmaris İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi M.U. ve üç arkadaşı, ilçede bir hırsızlık olayına karıştı. Gözaltına alınan dört çocuk, tutuklanarak Muğla E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Sübyan koğuşuna yerleştirilen çocuklar, 53 gün burada kaldı. İddiaya göre aynı koğuşta bulunan 17 yaşındaki çocuklar tarafından tecavüz ve işkenceye uğradılar. Çocukların vücutlarında sigara söndürüldüğü, ayaklarına gazete bağlanıp ateşe verildiği iddia edildi.

Cezaevinden çocuğunu almaya giden baba H.U., vücudundaki izleri görünce hastaneye götürdü. Marmaris Devlet Hastanesi’ndeki doktorlar çocuğa cinsel taciz ve işkence yapıldığına dair ön rapor hazırladı. Olay, Marmaris Cumhuriyet Savcılığı’na yansıdı. TBMM Cezaevleri İnceleme Komisyonu Üyesi ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, olayı incelemek üzere Muğla’ya geldi. Baba H.U. ile basın toplantısı düzenleyen Demir, “Sübyan koğuşunda iki aya yakın zamanda hemen hemen her gün işkence, taciz ve hattâ ırza geçmeler yaşanmış. Anlatılanlar kan donduracak cinsten. Tarafıma aktarılan işkence yöntemleri, daha önce Pozantı’da karşılaştığımız birçok vaka burada da var.” dedi.

Demir, 17 yaşındaki tutuklu ve hükümlü üç büyük çocuğun, küçüklere koğuşu temizletip bulaşıkları yıkattığını ve bazı özel isteklerini yaptırdığını aktararak şunları söyledi: “İtiraz ederlerse paspas sopası ile dövüyor, tabakların kenarlarıyla kafalarına vuruyorlar. Aynı gece veya başka geceler, küçükler şikâyet etti diye gece küçük çocukların ayaklarını gazeteyle veya kantinden aldıkları parfümü döküp yakıyorlarmış. Bu yapılanlar gardiyanlara anlatıldığında, ya hamam denen karanlık soğuk odaya ya da tuvalet olarak da kullanılan, bir deliği olan karanlık bir hücreye atıyorlarmış. Günlerce orada hücrede tutuyorlarmış. Yemekler, hücredeki mazgallardan, yarısı kesilmiş plastik su şişesi içinde veriliyormuş. Tuvaletlerini, hücre gibi yerlerdeki o tek deliğe yapıyorlarmış. Beş-altı gün sonra hücreden çıkan çocuklar tekrar sübyan koğuşuna getirildiğinde, kendi aralarında ‘terbiye edildi’ diye ifade ediyorlarmış. Görüştüğüm çocuklardan birinin ensesinde sigara söndürülmüş. Sübyan koğuşundaki büyük çocuklar yanına yatıp cinsel tacizde bulunuyormuş.”

Çocuğun babası ise, “Oğluma ve arkadaşlarına cezaevinde tecavüz edilmiş. İşkenceye maruz kalmışlar. Bize gardiyanlar ve cezaevi yetkilileri, savcılıkta oğlumun düşme sonucu bu hale geldiğini söylememi istediler. Cezaevi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundum. Oğlum her gece çığlıklar içerisinde uyanıyor. ‘Yapmayın, yapmayın!’ diye uykusunda bağırıyor. Bu işin sonunu bırakmayacağım.” diye konuştu.

Yaşananlar, baroları ayağa kaldırdı

Eskisehir Barosu Çocuk Hakları İzleme Komisyonu, cezaevlerinde çocuklara yönelen ağır hak ihlallerine bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu.

Eskişehir Barosu Çocuk Hakları İzleme Komisyonu; Ankara, Diyarbakır, Bursa, Gaziantep, Şırnak, Mersin, Sakarya, Şanlıurfa ve Mersin Borusu Çocuk Hakları İzleme Komisyonu adına ortak bir açıklama yayınladı. Pozantı ve Sincan çocuk cezaevlerindeki şiddet ve cinsel istismar olaylarını hatırlatan komisyon, İzmir Şakran Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde yaşanan ve açığa çıkan cinsel istismar olayına dikkat çekti. Cezaevlerinde çocuklara yönelen ağır hak ihlallerine bir an önce son verilmesi gerektiğinin aktarıldığı açıklamada, “Bu hak ihlallerinde sorumluluğu olan devlet memurları hakkında yasal işlemlerin yapılması ve en önemlisi burada hak ihlaline uğrayan çocukların yaşadıkları travmaların giderilmesi için Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.” denildi.
01.03.2015
Kaynak: Haber ZAMAN

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — Pzr Mar 01, 2015 4:46 pm


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir