Basından Hukuk Haberleri • EMEKLİ MEMURUN, ÜVEY OĞLU İÇİN SAĞLIK HİZMETİ ZAFERİ

KAYSERİ’de üvey oğlu şimdi 17 yaşında olan M.K.’nın, kendisinin üzerinden sağlık hizmetinden yararlanması için 6 yıldır hukuk mücadelesi veren emekli memur Özcan Yüreğil sonunda zafere ulaştı. Danıştay, Yüregil’in açtığı davayı reddeden yerel mahkemenin kararını bozarak, üvey babayı haklı buldu. Yerel mahkeme de Danıştay’ın kararına uydu.

Kayseri Adliyesi’nde Yazı İşleri Müdürlüğü’nden emekli olan Özcan Yüreğil, eşi Olcay’ın ilk evliliğinden olan üvey oğlu o dönem 11 yaşında olan M.K.’nın, kendisinin üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne başvurdu. Kurum, ‘Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği uyarınca, üvey oğlunun bakmakla yükümlü olduğu kişiler kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı’ gerekçesiyle Yüreğil’in istemini reddetti.

MAHKEME DE REDDETTİ, DANIŞTAY HAKLI BULDU

Bunun üzerine Özcan Yüreğil, üvey oğlu M.K.’nın velayetinin mahkemece eşi Olcay Yüreğil’e verildiğini, çocuğun tedavi yardımından yararlandırılmamasının mağduriyetine neden olacağını ileri sürerek Kayseri 1’inci İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, tedavi giderlerinden ve sağlık hizmetlerinden kimlerin yararlanacağının ‘657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 209’uncu maddesi ile Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği’nin 3’üncü Maddesi uyarınca davayı reddetti. Davacı üvey baba bu kez Danıştay’a başvurup, idare mahkemesi kararının bozulmasını talep etti. Danıştay 5’inci Dairesi de Özcan Yüreğil’i haklı bularak, Kayseri 1’inci İdare Mahkemesi’nin kararını bozdu. Danıştay, dosyayı tekrar incelenmesi için Kayseri 1’inci İdare Mahkemesi’ne iade etti.

YEREL MAHKEME BOZMA KARARINA UYDU

Dosyayı yeniden inceleyen Kayseri 1’inci İdare Mahkemesi, Danıştay’ın kararına uyarak, M.K.’nın üvey babasının üzerihden sağlık hizmeti almasının uygun olduğuna karar verdi.

6 yıldır hukuk mücadelesi verdiği davayı kazanan Yüreğil, Adalet Sarayı önünde yaptığı açıklamada, "Artık üvey çocuğum da sağlık hizmetlerinden yararlanacak" diyerek karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

http://www.haber3.com/emekli-memurun-uv … z3MO7J6X8X

Bilgiler: Tarih-Gönderici: admin — 20 Ara 2014, 02:05


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir