Basından Hukuk Haberleri • KADIN HAKİMLER VERDİKLERİ KARARLARA HAFTAYA DAMGA VURDU

Kadın hâkimler verdikleri kararlarla haftaya damga vurdu

Bu hafta üç önemli mahkeme kararı alındı. Kararlardan ikisi İstanbul biri İzmir’de alındı. Dikkat çeken üç kararın altında da kadın hâkimlerin imzası yer aldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik açılan ‘ucube heykel’ davasında karar 3 Mart günü çıktı. İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada alınan kararda, Erdoğan’ın heykeltıraş Mehmet Aksoy’a 10 bin TL tazminat ödemesine hükmedildi. Anılan kararın altında imzası bulunan isim Zarife İlhan. Daha önce Yargıtay Tetkik Hâkimi olarak görev yapan İlhan geçtiğimiz yıl açıklanan HSYK kararnamesi ile İstanbul’a atanmıştı.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A UCUBE CEZASI

Resim

CENGİZ’İ TAZMİNATA MAHKÛM ETTİ

3 Mart günü alınan bir diğer karar ise Cengiz Holding’in patronu Mehmet Cengiz’e yönelik oldu. Malatya Barosu’na üye avukat Süleyman Sarıbaş’ın açtığı davada, Cengiz, telefonla konuştuğu sırada kullandığı ‘Bu milletin a… koyacağız’ sözü nedeni ile tazminata mahkum oldu. İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Cengiz 8 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Anılan kararın altında ise Hâkim Ayla Akdüzen’in imzası yer aldı. Daha önce kapatılan Beyoğlu Adliyesi’nde görev yapan Akdüzen uzun süreden beri İstanbul’da görev yapıyor.

MEHMET CENGİZ’E AÇTIĞI KÜFÜR DAVASINI KAZANDI
‘HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE AYKIRI’

Dün de İzmir’den bir karar alındı. İzmir Valiliği’nin talebi sonrası İzmir Polisi’nin kent genelinde yapacağı arama iznini uzatma talebi reddedildi. Ret kararını İzmir 3. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Dilek Çeliktaş verdi. Çeliktaş karında özetle, arama kararında yer belirtilmediği, bu durumun Anayasal hükümlerle teminat altına alınmış olan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğuna dikkat çekildi. 1991 yılında Konsa Selçuk Üniversitesi’nde mezun olan Hakim Çeliktaş daha önce Diyarbakır Adliyesi’nde görev yapmıştı.

Resim

İZMİR İÇİN BÜTÜN ŞEHİRDE 2 GÜN ARAMA İZNİ
‘DUYGUSAL DAVRANABİLİRİM’

Geçtiğimiz ocak ayında ise Sakarya’da dikkat çeken bir karar alınmıştı. Sakarya’nın Sapanca İlçesi’nde otistik çocuğa dayak atılmasına ilişkin açılan davada Hâkim Neslihan Havva Karakayış Akça, kendi çocuğu da otistik olduğu için ’duygusal davranabileceği’ gerekçesiyle, duruşma öncesinde davadan çekilme kararı almış; davaya bakması için başka bir hâkim görevlendirilmişti.

OTİSTİK DAVASINDA KADIN HÂKİMDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
BALYOZ’DA TAHLİYELERİ 4 KADIN HAKİM VERDİ

Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz davası ile ilgili açıkladığı ‘hak ihlali yapıldığı’ yönündeki kararın ardından Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi tüm sanıklara tahliye kararı vermişti. ‘Balyoz’ davasında kararı alacak heyette başkan Özlem Karaçam’ın yanı sıra üyeler Berrin Çelen, Mübeccel Saraçoğlu ve Tülin Akbey’di.

Hürriyet

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — Prş Mar 05, 2015 2:06 pm


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir