Basından Hukuk Haberleri • KADROLAŞMAK İÇİN DİYANET KULLANILIYOR İDDİASI

KADROLAŞMAK İÇİN DİYANET KULLANILIYOR İDDİASI

İzmir milletvekili Erdal Aksünger, son beş yılda İmam Hatip mezunlarının KPSS sınavına girmeden Diyanet İşlerinde işe başlatıldığı, buradan da farklı devlet kurumlarına yatay geçiş yaptığını iddia etti.

2003-2011 yılları arası Diyanet İşleri Başkanlığında işe başlayan 1.492 personelin, farklı kamu kurumlarına geçtiğini belirten Erdal Aksünger “Bize gelen bilgiler son üç yılda bunun ikiye hatta üçe katlandığı yönünde. Özellikle müdür, müdür yardımcılığı ve şef gibi kilit pozisyonlara, Diyanet İşleri Başkanlığından yatay geçiş yapıyorlar. Böylelikle KPSS sınavı ile yapamadıkları kadrolaşmayı bu şekilde çözüyorlar.” dedi.

Diyanetin, Devlette kadrolaşmak için sıçrama tahtası olarak kullanıldığını iddia eden Erdal Aksünger “Son 5 yıldır sınavda sadece İmam Hatip de görülen derslerden KPSS şartı olmadan Diyanete memur alınıyor. Diyanet İşlerine girebilmek için ise İmam Hatip mezunu olmak zorunlu. Diğer okul mezunlarından, kamuya az sayıda ve KPSS şartı ile memur olarak alınırken, İmam Hatip mezunlarını kendi açtıkları sınavla memur yapıyorlar. Başka kurumlar memur almak istediğinde ise Diyanette fazla memur var oradan alın talimatı verip, böylece bütün kurumlara İmam Hatipli memur yerleştirilme gayreti içindeler. Bu dönem neredeyse tüm kamuya Müdür, Müdür Yardımcısı ve Şef olarak Diyanetten memur alıp gönderiyorlar” dedi.

İzmir Milletvekili Aksünger’in Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu önerge şöyle:

“Son 5 yılda Diyanet İşleri Başkanlığına KPSS şartı olmadan, sadece İmam Hatip Lisesi mezunlarına yönelik açılan sınavla personel alındığı ve daha sonra bu personelin diğer kamu kurumlarına yatay geçiş yaptığı iddiaları mevcuttur.

Buna göre;

:arrow: -Diyanet İşleri Başkanlığına KPSS şartı aranmadan, kurumun iç bünyesinde açtığı sınavla alınan personel sayısı kaç kişidir?

:arrow: -Son beş yılda bu şekilde alınan personelin kaç tanesi memur yapılmıştır? Gerekçesi nedir?

:arrow: -Memur yapılan bu personeller hangi gerekçelerle, hangi kamu kurumlarına yatay geçiş yapmıştır? Yatay geçiş yapan personellerin gittikleri kurumlarda aldıkları görevler nelerdir?

:arrow: -Yatay geçiş yapan personellerin Diyanet İşleri Başkanlığında görev yaptıkları süre ne kadardır?”

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — 29 Ara 2014, 08:56


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir