Basından Hukuk Haberleri • MAHKEME ZARRAB’A ‘HAYIR’ DEDİ!

Mahkeme Zarrab’a ‘Hayır’ Dedi!

Resim

Mahkeme Zarrab’a ‘Hayır’ Dedi!17 Aralık soruşturmasında şüpheli olarak yer alan İranlı İşadamı Rıza Sarraf, verdiği soru önergelerinde kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu hakkında açtığı tazminat davası reddedildi.
17 Aralık soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan ve daha sonra tahliye olan işadamı Rıza Sarraf hakkında CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM’de verdiği 14 soru önergesi vermişti. Bu önergelerde kişilik hakları ihlal edildiği gerekçesiyle Rıza Sarraf her bir önerge için 5 bin lira olmak üzere toplamda 70 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

İstanbul 22. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Sezgin Tanrıkulu katılırken, Rıza Sarraf gelmedi. Hakim, TBMM’den talep edilen davaya konu soru önergelerinin örneklerinin gönderildiğini belirtti. Sarraf’ın avukatı Nihan Kaynar, tazminat ve ihtiyati tedbir taleplerinin devam ettiğini belirtti. Tanrıkulu’nun avukatlarından Berk Başara, davanın Anayasa’nın 98. maddesi kapsamında TBMM’nin, milletvekilinin soru önergesi ile denetleme yetkisine karşı açıldığını söyledi. Soru önergelerine cevap verilmemesinin ilgili partinin tercihi olduğunu kaydeden Başara, soru önergelerinin reddedilmediğini vurguladı. Başara, esasa girilmeden davanın reddine karar verilmesini talep etti.

MAHKEME DAVAYI REDDETTİ

Sarraf’ın avukatı söz isteyerek, soru önergelerinden bir kısmının Bekir Bozdağ ve Bülent Arınç tarafından cevaplandığını kaydetti. Av. Nihan Kaynar, TBMM’den gelen yazıyı incelemek için süre talebinde bulundu. Mahkeme, Meclis’ten gelen yazı ile dava dilekçesinin içeriğinin aynı olduğunu belirterek bu talebi reddetti. Hakim, taraf avukatlarına tekrar söz hakkı verdi. Sarraf’ın avukatı Kaynar, müvekkilinin kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunun sabit olduğunu savunarak 70 bin liralık manevi tazminat talebinin kabul edilmesini istedi. Tanrıkulu’nun avukatları ise müvekkilinin görevinden kaynaklanan yetkisini kullandığını, davanın Meclis’in denetim yetkisine karşı açılan bir dava olduğunu belirterek reddedilmesini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme, davacının manevi tazminat talebinin yasal koşulları oluşmadığından davanın reddine karar verdi.

04.03.2015
KAYNAK: HABERDAR.COM

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — Çrş Mar 04, 2015 2:25 pm


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir