Basından Hukuk Haberleri • SEÇİM İÇİN İSTİFA EDENLER,TEKRAR GÖREVİNE DÖNMESİN TEKLİFİ

‘Seçim İçin İstifa Edenler Dönmesin’ Teklifi

Resim

Seçim İçin İstifa Edenler Dönmesin’ TeklifiCHP Milletvekili Mahmut Tanal, 7 Haziran seçimlerinde aday adayı olmak için istifa edenlerin görevlerine geri dönmemeleri için kanun teklifi verdi.
CHP, milletvekili aday adayı olmak üzere istifa eden kamu görevlilerinin tekrar eski görevlerine dönmemeleri için kanun teklifi verdi.

"TEKRAR GÖREVE DÖNMESİNLER"

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından TBMM Başkanılığı’na sunulan teklif, Milletvekili Seçim Kanunu’nun 19. maddesinin 3. fıkrasında değişiklik yapılmasını öngörüyor. Teklif, milletvekili seçimlerine katılmak için istifa eden kamu görevlilerinden seçilmemiş olanların tekrar bu görevlerine dönmemelerini içeriyor.

TEKLİFİN GEREKÇESİ

Kamu görevlilerinin büyük bölümünün iktidar partisinden aday adayı oldukları kaydedilen gerekçede, "Bunun başlıca sebebi, muhalefet partisinden aday olup seçilemezler ise kamu görevlerine döndüklerinde partizanca yaklaşımlarla ayrımcılığa maruz kalacaklarının farkında olmalarıdır" denildi.

ASKERİ PERSONEL ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Kamu görevlilerinin seçilmeseler dahi tarafını belli ederek kamu görevlerinde yükselmek için partizanca bir anlayışla bu durumu kullanabildikleri belirtilen gerekçede, askeri personel için getirilen " milletvekili seçilmemiş olanlar sonradan bu isteklerinden vazgeçemezler ve silahlı kuvvetlere dönemezler" hükmünün tüm kamu görevlileri için uygulanması talep edildi.

Kaynak: Haberler.Com

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — 12 Şub 2015, 17:03


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir