Basından Hukuk Haberleri • Türk hukuk sisteminin eksikleri neler?

Türkiye neden hukuk devleti olamıyor? Türk hukuk sisteminin eksikleri neler?

Ozan ALACA

Türkiye’nin son 10 yılına Ergenekon, Balyoz, Oda TV Davası’nın da aralarında bulunduğu birçok dava damgasını vurdu.

Son 10 yıla damga vuran bu büyük davalar kamuoyunu deyim yerindeyse ikiye böldü. Toplum davaların gerekçelerini savunanları ‘cumhuriyet düşmanı’ ve ‘karşıdevrimci’ ilan edilirken, hukukun ihlal edildiğine yönelik en ufak eleştiri getirenlere ise ‘darbeci’ sıfatı yakıştırıldı. Bu sürece sağlıklı bir akademik bakış getirmek isteyen sağduyulu kesim ise hükümet taraftarı olarak ‘yandaş’ ya da iktidarı devirmek isteyen kesime ithafen ‘Ergenekoncu’ olarak yaftalandı.

‘Paralel yapı’ soruşturmasının başlamasıyla tersine dönen süreç ise Türkiye’ye yeni bir kapı araladı. Türk yargı sistemi içindeki ‘hukuk dışı’ olduğu iddia edilen unsurlar deşifre oldu, yıllardır cezaevinde haksız olarak yatan mağdurlar ve davayı savunan iktidar aynı dili konuşarak ‘hukuk devleti’ safında birleşti.

Peki, yıllardır yaşanan bu süreci izleyen hukukçular gelişmeleri nasıl değerlendirdi?

AjansHaber, son 10 yıla damgasını vuran hukuk ihlallerini, Türk adalet sistemindeki temel sorunları, HSYK ve yüksek yargı organlarındaki ‘büyük mücadeleyi’, Türk hukuk sistemiyle Batı demokrasilerindeki hukuk anlayışı arasındaki farkları, bu davaları yakından izleyen ve eleştirilerini sık sık dile getiren hukukçulara sordu.

5 gün sürecek yazı dizisinde Prof. Dr. Ersan Şen, Avukat Kezban Hatemi ve Prof. Dr. Hüseyin Hatemi merak edilen kritik soruları AjansHaber için yanıtladı.

Devamı: ajanshaber.com

Bilgiler: Tarih-Gönderici: admin — 22 Oca 2015, 01:14


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir