Basından Hukuk Haberleri • ‘UCUBE HEYKEL’DAVASINDA KARAR AÇIKLANDI!

‘Ucube Heykel’ davasında karar açıklandı!

Mahkeme "Ucube Heykel" davasında skandal bir karara imza atarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın heykeltıraş Mehmet Aksoy’a 10 bin TL manevi tazminat ödemesini kararlaştırdı.

Kars’ta yıktırılan ve “Ucube Heykel” olarak bilinen İnsanlık Anıtı’na ‘ucube’ dediği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, heykelin yapılışı sırasında milyarlarca lira kazanan helkeltıraş Mehmet Aksoy’a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 bin TL tazminata mahkum edildi.

ERDOĞAN ‘UCUBE’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan olduğu 8 Ocak 2011’de Kars’ta düzenlediği mitingde, ”İnsanlık Anıtı”na “Ucube” demiş ve ardından da anıt yıktırılmıştı. Heykeltıraş Mehmet Aksoy da avukatı Turgut Kazan aracılığıyla tazminat davası açmıştı.

Erdoğan adına Avukat Ahmet Özel’in kaleme aldığı savunmada, “Müvekkilimin gerek belediye başkanlığı öncesi gerek şimdiki konumu itibariyle iç ve dış gezilerde yapılan temaslarda heykel tarzı figürler başta olmak üzere çeşitli yapıt ve mimari eserleri yakından gördüğü ve bunların kendisinde hayranlık uyandırmış olacağı muhakkaktır. Heykelle ilgili ifadesinin özü tamamen bulunuş yeri ve konumun abesliğinden kaynaklanmıştır. Politikacı ve sanatçıların eleştirilere açık olması gerekir” demişti

Resim
Resim

http://www.yeniakit.com.tr/haber/ucube- … 54735.html

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — Pzr Mar 08, 2015 10:48 pm


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir