Basından Hukuk Haberleri • Yargıtay indirimsiz cezayı onadı

YARGITAY 1. Ceza Dairesi, boşandığı karısı Müzeyyen Yanık’ı 29 Temmuz 2011’de 4 kurşunla öldüren Harun Baş’a Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği indirimsiz müebbet hapis cezasını onadı. Cinayet davasının her duruşmasını takip eden Müzeyyen Yanık’ın kardeşi Döne Yorulmaz, Yargıtay’ın kararıyla ilgili, “Adalet ne kadar geç gelse de güzel. Bu hayatta aldığım en güzel haber” dedi.

Şekerleme fabrikasında çalışan Müzeyyen Yanık (41), 2006’da ilk eşinin hayatını kaybetmesinin ardından, Ekim 2010’da kan davası nedeniyle 3 kişiyi pompalı tüfekle öldürerek 8 yıl cezaevinde kalan Harun Baş (42) ile evlendi. Evlendikten sonra eşinden sürekli şiddet gören Müzeyyen Yanık, Mart 2011’de memleketi Kastamonu’ya kaçtı. Kastamonu Abana Adliyesi’ne boşanma dilekçesi veren Yanık, bu arada Bozkurt Adliyesi’ne giderek koruma talep etti ve eşinden şikâyetçi oldu. Bir hafta sonra İstanbul’a dönen ve 21 Mart 2011’de Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nda eşi hakkında ikinci kez suç duyurusunda bulunan Müzeyyen Yanık, 12 Temmuz 2011’de boşandı. Ancak eski eşin tehditleri devam etti. Müzeyyen Yanık, 22 Temmuz 2011’de Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na üçüncü kez başvurdu. Bu başvuruya da yanıt gelmedi ve Yanık, 29 Temmuz 2011’de, eşi tarafından kafasına sıkılan 4 kurşunla hayatını kaybetti.

Harun Baş aynı gün yakalandı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında müebbet hapis istemiyle dava açtı. Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi cinayet davasını 12 Ekim 2012’de karara bağladı. Evliliğinin ilk gününden itibaren eşinden sürekli şiddet gören, boşanma aşamasında 3 kez savcılıktan koruma talebinde bulunan Müzeyyen Yanık’ı 4 kurşunla öldüren eski eşi Harun Baş, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, Baş’a yasanın imkân verdiği en ağır cezayı verip iyi hal indirimi de uygulamadı. Harun Baş’ın avukatı davayı temyiz etti. Dosya Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi dosyayı geçtiğimiz günlerde karara bağladı. Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar onandı.

hurriyet.com.tr

Bilgiler: Tarih-Gönderici: admin — 17 Oca 2015, 16:06


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir