Borçlar Hukuku • Alacakta HMK 200/1’e göre tanıkla ispat

Merhabalar öncelikle belirtmek istiyorum ki avukat vekalet ücreti veya danışma ücreti ödeyebilecek durumda değilim. Daha önce gayrimenkûlünü otel şeklinde işleten gayrimenkul sahiplerine ve tur şirketlerine komisyonculuk yaptığımız bir şahısla yollarımızı ayırma kararı aldık. Bunun üzerine hesaplama yaptık ve 2.000TL tutarında alacaklı olduğum ve bunu taksitlerle belirli tarihlerde ödeyeceği konusunda anlaşmaya vardık bu konuşmayı yaparken yanımızda bir arkadaşımız vardı ayrıca başka bir arkadaşımızı da telefonda bilgilendirdik. Yani konuya ilişkin iki adet şahit vardır. Ben şahıstan senet imzalamasını talep etsem de kabul etmedi, edep ahlak adamlık gibi konulardan bahsedip borcunu ödeyeceğini belirtti. Ödeme günü geldiğinde borcu reddetti, şuan son taksitin günü de geçti.

Bu konu üzerine dört adet sorum bulunmaktadır;

1) Dava dilekçesi yazarken HMK200/1’i dayanak olarak göstermek mümkün müdür?
2) Senet yapmayı reddetmesi borcu da reddettiği anlamına gelir mi yani hakim burada örtülü irade beyanı olduğuna hükmedebilir mi?
3) 2.000TL’nin bir kısmı nakit olarak bir kısmı başkasına karşı olan ortak borcumuzun tarafımca ödenmesi suretiyle bir kısmı çeşitli mal ve hizmetlerden yararlanma şeklinde yapılmıştır. Bu alacak iddiam hakkında ve tanık gösterme konusunda bir sorun oluşturur mu?
4) İlamsız İcra Takibi yoluyla alacağımı talep edersem karşı taraf muhtemelen reddedecek bu durumda icranın reddi tazminatı da isteyebilir miyim? Bu ne oranda olur?

Bilgiler: Tarih-Gönderici: ymncn — 02 Şub 2015, 08:18


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir