Borçlar Hukuku • Trafik kazasında sürücünün tazminat hakkı

Karayolunda meydana gelen trafik kazasında sürücü dahil yolculardan yaralanan olmuştur. Ağır yaralı sürücü ağır yaralı olduğundan, tedavi esnasında kanına alkol karışır ve kan tahlilinde alkollü görünür. Tutanak sürücünün alkollü olduğu şeklinde tutulur. Ancak yapılan yargılamada tanıklar sürücünün hiç alkol kullanmadığını, namaz kıldığını, alkolün tedavi ile karışabileceğin, beyan etmişler, adli tıptan gelen yazı tedavi esnasında alkolün kana karışmasının mümkün olduğu belirtilince, sürücü yargılandığı ceza mahkemesinde alkollü araç kullanmakla neden olduğu trafik kazasından berat etmiştir. Ayrıca kesilen idari trafik cezası Sulh Ceza’da iptal edilmiştir.
Kaburgaları kırılan ve tedavi olan sürücüde %40 fonksiyon kaybı olmuştur. Sürücü berat ettikten sonra ilgili sigorta şirketinden 100.000 TL maddi tazminat talep etmiş, ancak sigorta şirketi, poliçe karayolları trafik kanununa göre işletenin hukuki sorumluluğunu zorunlu sigorta limitlerine kadar temin eder ve buna göre araç sürücüsünün yaralanması nedeniyle yapılacak tazminat taleplerinin poliçe teminat dışında kaldığını beyanla red etmiştir.
Sigorta şirketinin red talebi yerinde midir.? Sürücü bu durumda ne gibi hukuki yollara başvurabilir. Teşekkürler bilgi için…

Bilgiler: Tarih-Gönderici: Öndergülbahar — Pzr Şub 22, 2015 9:03 pm


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir