Ceza Hukuku • 18 yaş altı sanıklara uygulanan 1/3 ceza indirimi hk.

Merhaba arkadaşlar,

Bir konu hakkında tarafıma sorulan bir soru için forumda konu açmak durumunda kaldım. Hukuk öğrencisi ya da avukat değilim ama ilgili kanunları okuyunca mantık çerçevesinde dosyanın bozulabileceğini düşünsem de, işin uzmanından siz hukukçulardan yardım almak için bu konuyu açıyorum.

Suç tarihi itibari ile reşit olmayan ( 15 yaşını doldurmuş, 18 yaşından küçük kişiler ) bir sanık hakkında ilgili kanununa göre 1/3 ceza indirimi uygulanması uygun görülüyor. Hakim ve savcının bu ilgili maddeyi es geçme ya da uygulamama hakkı var mıdır?

06.05.1990 doğumlu kişi için üzerine atılı suçu işleme tarihim 01.05.2008. Karar tarihi ise 12.05.2014 , suç tarihinde 5(beş) gün ile de olsa, reşit durumda değildir. Bu durumda yargıtayda ceza bozularak yerel mahkemeye geri dönebilir mi? Gerekçeli kararda bu indirime yer verilmeyerek belki de hakimin dikkatinden kaçarak es geçilmiştir.

Konu hakkında bilgili hukukçu arkadaşların yorumlarını bekliyor, şimdiden cevapları ve ayırdıkları vakit için teşekkür ediyorum.

Bilgiler: Tarih-Gönderici: B.KAYA — 17 Oca 2015, 13:37


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir