Ceza Hukuku • Yargılamanın durdurulması, iddianamede taraf sıfatlarının hatalı gösterilmesi

Müvekkil adına Cumhuriyet Savcılığı nezdinde kooperatif eski yönetim kurulu ve denetim kurulu hakkında suç duyurusunda bulundum.
Dosyamız soruşturma aşamasında müvekkil kooperatifin yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeleri hakkına eş zamanlı olarak yapılan suç duyurusu
dosyası ile birleşerek bir başka Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.
Bizim suç duyurumuz hakkında takipsizlik kararı verildi.
Müvekkil kooperatif yönetim ve denetim kurulu üyeleri hakkında Asliye Ceza Mahkemesin de Görevi Kötüye kullanmaktan dava açıldı.
Bizim suç duyurumuzla ilgili verilen takipsizlik kararına itiraz ret edildi. Yazılı emirle bozma talep edildi. Yazılı Emirle Bozma talebimiz kabul edildi.
Takipsizlik kararı kaldırıldı.
Müvekkil kooperatif yönetim ve denetim kurulu üyeleri hakkında Asliye Ceza Mahkemesinde Görevi kötüye kullanma yönünden BERAAT kararı yargıtay tarafından bozuldu.
Ağır Ceza da zimmet den kovuşturma yapılması yönünden dosya döndü.
Ancak tüm bunlar olurken Asliye Ceza Mahkemesi nezdinde müvekkil kooperatif yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile ilgili düzenlenen iddianamede avukat olarak BİZ KENDİ MÜVEKKİL KOOPERATİFİN YÖNETİM VE DENETİM KURULU ÜYELERİNİ şikayet eden olarak gösterildik. İtiraz ettik ama mahkeme dikkate almadı.
Aynı durum şu anda Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde beraat kararının bozulması sonucu karşımıza çıktı.
Mahkeme ye bu şekliyle yargılama yapılamayacağı yönünde itirazım oldu.
Dosya da müvekkil kooperatifin yönetim ve denetim kurulu üyeleri hakkında hiç bir şikayetimiz yok. İddianamede bu şekliyle bizim savunma hakkımız kısıtlanmakta. Müvekkil kooperatifin sanıklarla ilgili aldığı herhangi bir karar olmadığı gibi soruşturma dosyası aşamasında ibraları mevcut. Bu durumun giderilmesi için yargılamanın durdurularak İddianame de ki hatanın giderilmesini talep ettik. Mahkeme karar vermedi. Celse erteledi.
Bu konuda emsal uygulama arıyorum.
Saygılar
Av. Dursun Yasıskaya

Bilgiler: Tarih-Gönderici: Dursun Yassıkaya — Cum Mar 06, 2015 10:07 am


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir