Dayak atan kocanın ödeyeceği nafakayı Yargıtay az buldu

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Eski eşini dövmekten yargılanan cumhuriyet savcısının ödediği nafakayı az bulan Yargıtay, boşanma kararını tazminat yönünden bozdu. Aylık 600 liralık nafaka, tekrar hesaplanacak.

Cumhurİyet Savcısı Halil İbrahim Başer, 2010 yılında Balıkesir Adliyesi’nde görev yaptığı sırada, iddiaya göre şiddetli geçimsizlik yaşadığı 25 yıllık eşi Hülya Başer’i darp etti.

Hülya Başer, darp raporu alarak hem şikâyetçi oldu hem de boşanma davası açtı. Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ifade veren Savcı Başer, eşi ve kızlarının olay günü eve geç geldiklerini iddia etti. Şu anda İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görev yapan Savcı Başer, olay akşamı kızdığı kızına bir tokat vurmak için hareket ettiğinde elinin yanlışlıkla arkasında duran eşine çarptığını, Hülya Başer’in kaşının kanadığını ileri sürdü.

Hülya Başer ise, ifadesinde, “Eşim, kızıma sinirlendi ve vurmaya başladı. Ayırmak için müdahale ettik. Bu esnada eşim yumrukla yüzüme vurdu. Birden fazla vurduğu için attığı yumruklar vücudumun değişik bölgelerine geldi” iddiasında bulundu. Ailenin küçük kızı ise, “Eve niçin geç geldiğimizi sordu, sinirlendi. Omzuma doğru hafifçe vurdu. Anneme vurduğunu görmedim” şeklinde ifade verdi.
Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi, 2012 yılında kesinleşen kararında Savcı Başer’i 3 bin lira para ödemeye mahkûm etti. Balıkesir 1. Aile Mahkemesi’nden ise boşanma kararı çıktı ve Savcı Başer’in eşine 600 lira nafaka ödemesine hükmedildi.

Her iki tarafın başvurusu üzerine temyiz dosyasını inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Savcı Başer’i ağır kusurlu bularak Hülya Başer’in temyiz talebini kabul etti ve mahkeme kararını bozdu. Kararın bozulmasının ardından Balıkesir 1. Aile Mahkemesi, önceki gün görülen ilk duruşmada Yargıtay kararına uyarak nafakanın yeninden hesaplanmasına hükmetti. Nisan ayına ertelenen duruşmada mahkeme nafaka miktarının yanında Hülya Başer’in maddi ve manevi tazminat talebini de değerlendirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir