Eşya Hukuku • Nam-ı Müstear, Muvazaa, İnançlı İşlem

Merhabalar değerli meslektaşlarım. Size aktaracağım bir olayla ilgili görüşlerinize ve paylaşacağınız içtihatlara ihtiyacım var. Olay şu şekilde:

Taraflar Ş. ile E. arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi yapmak üzere anlaşırlar. Arsa sahibi olan Ş. yüklenici ise E.dir. E nin belediyeden kaynaklı sıkıntıları olması nedeniyle noterde yapılan düzenleme şeklindeki Gayrimenkul Satış Vaadi ve Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde E.nin yerine H. bu sözleşmeye taraf olur. Daha sonra Ş. E. ve H. aralarında bir protokol yaparlar. Protokolde H.nin sözleşmede şekli taraf olduğunu ve E. ile Ş. yi ibra ettiğine dair açıklamalar yer alır.

Ne var ki protokolde şekli taraf olduğunu belirten H. daha sonra Ş.ye dava açar ve resmi şekilde düzenlenen sözleşmeyi delil olarak göstererek resmi şekilde akdedilen sözleşmeye göre kendisine verilecek bağımsız bölümler için tapu iptali ve tescil bu mümkün olmazsa bedel davası açar. Mahkeme H.nin açtığı davayı bedel üzerinden kabul eder.

Sormak istediğim husus 3 taraf arasında yapılan protokol muvazaa anlaşması mı, inançlı işlem mi yoksa nam-ı müstear diye adlandırılan işlem mi? Mahkemenin kararı hangi gerekçeyle bozdurulabilir. Son tarihli yargıtay kararı ve görüşlerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar…

Bilgiler: Tarih-Gönderici: Ali Murat Bülbül — Cmt Mar 21, 2015 1:43 pm


Eşya Hukuku • Nam-ı Müstear, Muvazaa, İnançlı İşlem” hakkında bir yorum

  1. arzu sahife

    merhaba admin arama motorlarında bulamadığım içeriği burada buldum teşekkür ederim size sitenizi takip listeme aldım zaman zaman ziyaret edeceğim iyi çalışmalar.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir