Kızının sevgilisi olduğunu kocasından gizlemesi boşanma nedeni

Kızının sevgilisini babadan gizlemek boşanma nedeni

Yargıtay, boşanma davasında ilginç bir karar verdi. 2. Hukuk Dairesi, bekar kızının bir erkekle olan ilişkisini kocasından gizleyen kadını kusurlu buldu ve bu durumu oy birliğiyle boşanma nedeni saydı.

Mersin’de yaşayan karı-koca, kızlarının erkek arkadaşı yüzünden tartıştı. Koca, kızının bir başkası ile olan ilişkisini bildiği halde kendisinden gizleyen eşini, bu ilişkiye rıza göstermekle suçladı. Kadın ise kızının yetişkin olduğunu, erkek arkadaşının bulunmasının ise normal olduğunu belirterek, kocasına “geri kafalı” dedi.  Koca, kızının ilişkisini kendisinden gizleyerek “geri kafalı” diyen eşi hakkında boşanma davası açtı. Mersin 4. Aile Mahkemesi, kocanın boşanma talebini ilk duruşmada reddetti. Mahkeme, aile birliğinin yapılan tartışmayla sarsılmadığını ve bu nedenle de boşanmanın şartlarının oluşmadığını ifade etti.

Demek ki evde geçimsizlik var

Yapılan itirazı Yargıtay 2. Hukuk Dairesi karara bağladı. Yargıtay, yerel mahkeme kararını oy çokluğuyla bozdu. Yargıtay bozma gerekçesinde, “Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden; davalının, ergin kızının bir erkekle arkadaşlığını bildiği halde, bunu kocasından gizlediği ve bunu öğrenen ve karşı çıkan kocasını ‘geri kafalı’ diyerek aşağıladığı anlaşılmaktadır” dedi. Yargıtay ayrıca “Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı boşanma davası açmakta haklıdır” dedi. Yargıtay, bu şartlar altında yerel mahkemenin boşanmaya karar vermesi gerekirken, boşanma talebini reddetmesini de yasaya aykırı buldu.

İŞTE GEREKÇELER

Yargıtay’ın boşanma gerekçelerinden bazıları özetle şöyle:

-Tarafların kumar oynaması,

-Kocanın yüzünü tırmalama,

-Cinsel uyum kurulamaması,

-Eşi ahlaksızlıkla itham etme,

-Cinsel ilişkiden kaçınma,

-Eşini sevmediğini söyleme,

-Ev işlerinden kaçınmak,

-Aşırı derecede kıskançlık.

Bunlara ‘Kızının erkekle olan ilişkisini kocadan gizlemek’ eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir