müşteriyi işyeri dışında darp eden iki çalışanının yanısıra, işyeri de sorumludur

Haber3 te Durmuş Koçak’ın haberine göre, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, maddi ve manevi tazminat istemiyle açılan bir davada, A.K. adlı müşteriyi işyeri dışında darp eden iki fast food restoranı çalışanının yanı sıra, işyerinin de sorumlu tutulacağına hükmetti.

Bozma ilamında, “firmanın çalışanını seçmede, talimat vermede ve denetlemede sorumluluğu bulunduğu” ifade edildi.

A.K. ve H.F.B. adlı kişiler, 2002′de bir restoranda yemek yiyip, buradan ayrıldıktan sonra restoranın önünde iki çalışan tarafından içeride yaşanan tartışma nedeniyle darp edildi.

A.K. ve H.F.B. olay üzerine iki çalışanın yanı sıra işyerine ve işyerinde ürünleri satılan fast food şirketine de maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi, darp olayının restoran dışında yaşandığı ve çalışanların işyeri yaranına bir eylemde bulunmadıklarını gerekçe göstererek restoran yönünden davanın reddine karar verdi. Mahkeme, çalışanlar yönünden ise davayı kısman kabul etti.

-İşyeri de sorumlu

Temyiz için başvurulan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi ise kararı bozdu.

Daire, müşteriyi işyeri dışında darp eden iki restoran çalışanının yanı sıra, işyerinin de sorumlu tutulacağına hükmetti.

Bozma ilamında, “firmanın çalışanını seçmede, talimat vermede ve denetlemede sorumluluğu bulunduğu” ifade edildi. Daire, buna Borçlar Kanunu’nun 55. maddesini gerekçe gösterdi.

Bozma kararının ardından dosya bir kez daha Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesine geldi.

A.K’nın, fast food çalışanı H.A ile işyerine karşı açtığı maddi ve manevi tazminat talepleri kısmen kabul edildi. Davalıların, A.K’ya 480 lira maddi tazminat, 2 bin 500 lira da manevi tazminat ödemesine karar verilerek, A.K’nın restoran çalışanı V.T’ye açtığı tazminat talebi ise reddedildi.

Davacı H.F.B’nin ise hem restoran çalışanlarına hem de restorandan tazminat talebi de kısmen kabul edildi. Davalıların, H.F.B’ye toplam 5 bin 930 manevi tazminat, 3 bin lira da maddi tazminat ödenmesine karar verildi.

Muhabir: Durmuş Koçak
Yayınlayan: Hasan Öymez

Kaynak : http://www.haber3.com/calisanin-kavgasinda-firma-da-sorumlu-bulundu-haberi-2338717h.htm#ixzz2mFTFlXDI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir