şifreli kanalda maç paketi abonesinin ekstra ücret için izleyememesi tazminat hakkı doğurur

Fenerbahçe’nin Avrupa kupası maçlarını izlemek için şifreli kanaldan ‘maç paketi’ alan bir vatandaş, maç günü arkadaşlarını eve davet etti. Ancak maçın başka bir şifreli kanalda yayınlanması ve ekstra ücret talep edilmesi nedeniyle maçı izleyemedi. Vatandaş, ‘Arkadaşlarıma mahcup oldum’ diyerek dava açtı. Mahkeme, şifreli kanalı 2 bin TL tazminata mahküm etti.

Ankara 7. Tüketici Mahkemesi, şifreli kanalların, abonelerden bazı maçlarda ekstra ücret istemesine ilişkin emsal bir karara imza attı. Yalnızca Avrupa kupası maçlarını izlemek için şifreli kanaldan paket satın alan Mahmut Eralp Bir, Fenerbahçe’nin 2011′de oynadığı bir Avrupa kupası maçını izlemek için evine arkadaşlarını davet etti. Maç saati geldiğinde kanalı açan Bir, ekranda “Bu maçı Euro Sport şifreli kanalından bedel ödeyerek izleyebilirsiniz” uyarısıyla karşılaştı.

50 TL EK ÜCRET TALEBİ 

Hemen ilgili kuruluşu telefonla arayan Bir, görevliye, “Ben zaten Avrupa kupası maçlarını izlemek için sözleşmeye imza attım ve abone oldum” diyerek itiraz etti. Çağrı merkezi görevlisi ise faturasına 50 TL ek ücret yansıtılması halinde maçı izleyebileceğini söyledi.

Telefon görüşmesinden sonuç alamayan Bir, olayı yargıya taşıdı. Ankara 7. Tüketici Mahkemesi’ne dava açan ve 2 bin TL sembolik tazminat isteyen Bir, dilekçesinde, “Maçı izlemek üzere eve davet ettiğim arkadaşlarıma ve yakınlarıma karşı çok mahçup oldum” dedi.

Tüketici Mahkemesi Hakimi İlhan Kara, davacı Bir’in 2 şifreli spor kanal aboneliğinin olmasının futbolu seven kişiliğini yansıttığını belirterek, “Davacının yapılan reklamlara güvenerek abonelik yaptırdığı açıktır” dedi. Bilirkişi de vatandaşın lehine görüş bildirince mahkeme şifreli kanalın vatandaşa 2 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.

MANEVİ ZARAR GÖRDÜ 

Gerekçede şöyle denildi: “Davacının kişilik hakları olay tarihindeki maç yayınını izleyememesi ve aynı zamanda yanındaki arkadaşına mahçup olması nedeniyle zedelenmiştir. Bu olay nedeniyle üzüntü duyduğu ve bu durumun manevi zarar doğurduğu açıktır. Bu durum manevi tazminat istenmesi için yeterlidir.”

YARGITAY ONADI

yayıncı kuruluşun avukatları, karara itiraz için temyize gitti. Ancak Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, oybirliğiyle yerel mahkemenin kararını onadı. Emsal olacak kararda, şifreli kanal yasal faiziyle birlikte vatandaşa 2 bin TL ödedi. (Cemal Doğan/ Habertürk)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir