Etiket arşivi: altı

Basından Hukuk Haberleri • RESTORANDA SİGARA İÇEN,POLİSE HAKARET EDEN AVUKATA GÖZ ALTI

Gözaltına Alınan Avukat Serbest Bırakıldı

Edirne’de gözaltına alınan avukat- Yaklaşık 10 saat gözaltında tutulan avukat, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı Edirne’de kapalı mekanda sigara içtiği ve polise hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan avukat, adli kontrol kaydıyla serbest bırakıldı.

gözaltına alınan avukat- Yaklaşık 10 saat gözaltında tutulan avukat, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı Edirne’de kapalı mekanda sigara içtiği ve polise hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan avukat, adli kontrol kaydıyla serbest bırakıldı.Alınan bilgiye göre, Edirne Barosu’na kayıtlı avukatlardan Hakkı Şendurur’un da ailesiyle yemek yediği 1. Murat Mahallesi’ndeki restoranda sigara içildiği ihbarını alan polisler, kontrol için gittikleri restoranda Şendoruk’un sigara içtiğini görerek ceza uygulamak istedi.İddiaya göre bu sırada ekiplerle Şendurur arasında sözlü tartışma yaşandı. Polis ekipleri Şendurur’un kendilerine hakaret ettiğini öne sürerek durumu nöbetçi savcıya bildirdi. Cumhuriyet Savcısının talimatıyla gözaltına alınan avukat Şendurur, polis merkezinde yaklaşık 10 saat tutulmasının ardından adliyeye sevk edildi. İfade işlemlerinin ardından savcı, Şendurur’u adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı talebi ile Sulh Ceza Mahkemesine sevk etti. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Gül Altınok, savcılığın talebine uyarak Şendurur’u yurt dışı yasağı ve haftanın üç gün adli kontrol kararı ile serbest bıraktı. Edirne Baro Başkanı Özgür Yıldırım, gazetecilere yaptığı açıklamada, meslektaşlarına yapılan uygulamanın hukuksuz ve keyfi olduğunu ileri sürerek, tepki gösterdi. Yıldırım, savcı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti: "Savcı hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Nöbetçi savcı polislerin ifadeleriyle hareket etti. Restoranda ailesi ile yemek yiyen meslektaşımız polis tarafından kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle nöbetçi savcı talimatıyla gözaltına alınıyor. Bu tamamen hukuka aykırıdır. Savcı, polise gözaltına alın demeden önce polise restoranda bulunan birkaç kişinin ifadesini alın demesi gerekiyor. Hiçbir suç unsuru oluşmadan tamamen polisin verdiği bilgiyle avukatı gözaltına alamazsınız. Gözaltına alınan bir avukatın ifadesini zaten polis alamaz sadece savcı alabilir. Burada meslektaşımız kapalı alanda sigara içme suçu işlemiştir. Burada polis sadece kapalı alanda sigara içtiği için para cezası uygulaması yapabilir. Avukatı gözaltına alıp ifade alma yetkisi olmayan polis, somut olmayan deliler ile gözaltında tutan savcının da yaptığı hukuka aykırıdır." adliye dış tabelası Edirne Baro Başkanı Özgür Yıldırım röportaj

http://www.haberler.com/gozaltina-alina … 17-haberi/

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — 15 Şub 2015, 09:19


Ceza Hukuku • 18 yaş altı sanıklara uygulanan 1/3 ceza indirimi hk.

Merhaba arkadaşlar,

Bir konu hakkında tarafıma sorulan bir soru için forumda konu açmak durumunda kaldım. Hukuk öğrencisi ya da avukat değilim ama ilgili kanunları okuyunca mantık çerçevesinde dosyanın bozulabileceğini düşünsem de, işin uzmanından siz hukukçulardan yardım almak için bu konuyu açıyorum.

Suç tarihi itibari ile reşit olmayan ( 15 yaşını doldurmuş, 18 yaşından küçük kişiler ) bir sanık hakkında ilgili kanununa göre 1/3 ceza indirimi uygulanması uygun görülüyor. Hakim ve savcının bu ilgili maddeyi es geçme ya da uygulamama hakkı var mıdır?

06.05.1990 doğumlu kişi için üzerine atılı suçu işleme tarihim 01.05.2008. Karar tarihi ise 12.05.2014 , suç tarihinde 5(beş) gün ile de olsa, reşit durumda değildir. Bu durumda yargıtayda ceza bozularak yerel mahkemeye geri dönebilir mi? Gerekçeli kararda bu indirime yer verilmeyerek belki de hakimin dikkatinden kaçarak es geçilmiştir.

Konu hakkında bilgili hukukçu arkadaşların yorumlarını bekliyor, şimdiden cevapları ve ayırdıkları vakit için teşekkür ediyorum.

Bilgiler: Tarih-Gönderici: B.KAYA — 17 Oca 2015, 13:37