Etiket arşivi: babanın

Basından Hukuk Haberleri • AVUKAT BABANIN ÇOCUĞUNU DÖVDÜĞÜ HORTUM SİLAH SAYILDI

Avukat babanın çocuğunu dövdüğü hortum silah sayıldı

Avukat Hakan S., eşi Dilek S.’den 2 yıl önce boşandı. Çiftin 2 oğlunun velayeti de annelerine verildi. Hakan S., 7 Haziran 2013 günü oğulları M.A.S. (16) ile Ö.F.S.’yi (13) konuşmak için Üsküdar’daki ofisine davet etti.

İddiaya göre babalarının kendilerini hortumla dövdüğünü öne süren 2 kardeş, savcılığa şikayette bulundu. Soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, hortumun, “Saldırı ve savunma amacıyla yapılmış olmasa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler” kapsamında kaldığı belirtilerek, hortumun bu olayda kullanılmaması halinde çocukların bu şekilde yaralanmayacağına dikkat çekildi ve hortumun silahtan sayılması gerektiği vurgulandı. Avukat babanın 3 yıla kadar hapisle yargılanması talep edildi.

"OĞLUM KİCK BOKS YAPIYOR"

Anadolu Adalet Sarayı 48’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde geçen salı hâkim karşısına çıkan baba, telefonda ders çalışması için uyardığı büyük oğlunun küfür ettiğini belirterek şunları anlattı:

“Oğlumu konuşmak için çağırdım. Kardeşiyle geldi. Agresifliği ve dersleri konusunda uyardım. Bağırdı, kick boks yaptığı için beni dövebileceği iması içeren hareketlerde bulundu. Yumruk sallar gibi hareketler yaptı. Ben de hortumla M.A.S.’ye birkaç kez vurdum.” Duruşma ertelendi.

"KÜÇÜK OĞLUMA HORTUM DOKUNMUŞTUR"

Savunmasında küçük oğluna kasten vurmadığını anlatan baba Hakan S., “Araya girdiğinde belki hortum ona da dokunmuş olabilir. Daha sonra çocuklarımla barıştım. Tatile birlikte memlekete gittik. Üzgün ve pişmanım” dedi.

Duruşmada anne Dilek S. de “Çocuklarım babalarıyla barışmıştı. Şikâyetçi değilim” diye konuştu.

http://www.ensonhaber.com/avukat-babani … 01-17.html

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — 18 Oca 2015, 03:49


babanın ölümünde henüz doğmamış çocuk manevi tazminata hak kazanır

Yargıtaydan doğmamış bebeğe tazminat

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, eşi trafik kazasında ölen kadının yanı sıra karnındaki bebeğine de tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi. Daire, kadının karnındaki bebeği için istediği tazminatı “babanın ölümü anında henüz doğmamış olması nedeniyle manevi yönden yıpranmayacağı” gerekçesiyle reddeden yerel mahkeme kararını bozdu.

 

Samsun’un Bafra ilçesinde eşi trafik kazasında ölen kadın, eşinin ölümünde kusuru bulunduğu gerekçesiyle araç sürücüsü ve sahibi hakkında destek tazminatı istemiyle dava açtı. Davacı kadın, ölen eşinden ikinci çocuğuna hamile olduğunu belirterek, doğacak çocuğu için de tazminat istedi.

Bafra 1. Asliye Hukuk Mahkemesindeki yargılama sırasında kadın, ikinci bebeğini dünyaya getirdi. Mahkeme, kadına ölen eşinden destek tazminatı ödenmesine karer verirken, araç sahibi ve yeni doğan bebek yönünden tazminat istemini reddetti.
Kararın temyiz edilmesi üzerine, dosya Yargıtay 4. Hukuk Dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Kararda, davanın araç sahibi yönünden, Karayolları Trafik Kanunu 85. maddesinden kaynaklanan “işletenlik” sıfatına dayalı açıldığı belirtilerek, bu maddede, bir motorlu aracın işletilmesi bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına sebep olursa motorlu aracın sahibinin de doğan zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu olacağının hükmü bağlandığı hatırlatıldı.
Bu durumda motorlu aracın işletilmesinden kaynaklanan manevi zarardan işletenin de sorumlu olacağı vurgulanan kararda, yerel mahkemenin bu davalıyı manevi tazminattan sorumlu tutmamasının doğru olmadığı ifade edildi.

“HAK EHLİYETİ SAĞ DOĞMAK KOŞULUYLA ANA RAHMİNE DÜŞTÜĞÜ ANDA KAZANILIR”

Kararda, yerel mahkemenin, olay anında cenin olup, sağ doğduğu anlaşılan bebek yönünden, “babanın ölümü anında henüz doğmamış olması nedeniyle manevi yönden yıpranmayacağı” gerekçesiyle manevi tazminat istemini reddettiği belirtildi.

Türk Medeni Kanunu’nun 28. maddesinde “Kişilik, çocuğun sağ olarak tamamıyla doğduğu anda başlar ve ölümle sona erer. Çocuk hak ehliyetini, sağ doğmak koşuluyla ana rahmine düştüğü andan başlayarak elde eder” hükmüne yer verildiği anımsatılan kararda, şu tespitler yapıldı:

“Bu hükümden, hak ehliyetinin sağ doğmak koşuluyla ana rahmine düştüğü andan itibaren kazanıldığı anlaşılmaktadır. Bebeğin sağ doğduğu, hak ehliyetine sahip bir birey olarak babasını hiç görememekten dolayı manevi acı ve üzüntü duymamasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu düşünülerek bir miktar manevi tazminata karar verilmesi gerekirken, mahkemece yanılgılı değerlendirmeyle bu davacı yönünden manevi tazminat isteminin reddedilmesi doğru değildir.