Etiket arşivi: BULDU…

Dayak atan kocanın ödeyeceği nafakayı Yargıtay az buldu

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Eski eşini dövmekten yargılanan cumhuriyet savcısının ödediği nafakayı az bulan Yargıtay, boşanma kararını tazminat yönünden bozdu. Aylık 600 liralık nafaka, tekrar hesaplanacak.

Cumhurİyet Savcısı Halil İbrahim Başer, 2010 yılında Balıkesir Adliyesi’nde görev yaptığı sırada, iddiaya göre şiddetli geçimsizlik yaşadığı 25 yıllık eşi Hülya Başer’i darp etti.

Hülya Başer, darp raporu alarak hem şikâyetçi oldu hem de boşanma davası açtı. Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ifade veren Savcı Başer, eşi ve kızlarının olay günü eve geç geldiklerini iddia etti. Şu anda İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görev yapan Savcı Başer, olay akşamı kızdığı kızına bir tokat vurmak için hareket ettiğinde elinin yanlışlıkla arkasında duran eşine çarptığını, Hülya Başer’in kaşının kanadığını ileri sürdü.

Hülya Başer ise, ifadesinde, “Eşim, kızıma sinirlendi ve vurmaya başladı. Ayırmak için müdahale ettik. Bu esnada eşim yumrukla yüzüme vurdu. Birden fazla vurduğu için attığı yumruklar vücudumun değişik bölgelerine geldi” iddiasında bulundu. Ailenin küçük kızı ise, “Eve niçin geç geldiğimizi sordu, sinirlendi. Omzuma doğru hafifçe vurdu. Anneme vurduğunu görmedim” şeklinde ifade verdi.
Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi, 2012 yılında kesinleşen kararında Savcı Başer’i 3 bin lira para ödemeye mahkûm etti. Balıkesir 1. Aile Mahkemesi’nden ise boşanma kararı çıktı ve Savcı Başer’in eşine 600 lira nafaka ödemesine hükmedildi.

Her iki tarafın başvurusu üzerine temyiz dosyasını inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Savcı Başer’i ağır kusurlu bularak Hülya Başer’in temyiz talebini kabul etti ve mahkeme kararını bozdu. Kararın bozulmasının ardından Balıkesir 1. Aile Mahkemesi, önceki gün görülen ilk duruşmada Yargıtay kararına uyarak nafakanın yeninden hesaplanmasına hükmetti. Nisan ayına ertelenen duruşmada mahkeme nafaka miktarının yanında Hülya Başer’in maddi ve manevi tazminat talebini de değerlendirecek.

Basından Hukuk Haberleri • POLİS BULAMADI ÖZGE BULDU!

Polis bulamadı Özge buldu!

Resim

Antalya’da motosikletle posta dağıtımı yapan Engin Çelikkaya, Antalyaspor Kavşağı’nda geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Ortada ne MOBESE görüntüsü, ne de görgü tanığı vardı. Ancak ailesi olayın peşini bırakmadı, dedektif gibi iz sürdü. Antalya’da trafik kazası sonucu ölen gencin akrabası dedektif gibi çalışıp, kaza görüntüsünü buldu. Ölen gencin, olay yerinde yaralı halde 45 dakika ambulans beklediği ortaya çıktı.

GÖRÜNTÜYÜ KENDİ BULDU

Polisin, “Kazaya ilişkin görüntü kaydı bulunamamıştır” yanıtı da onları durdurmadı. Günlerce olay yerinde görgü tanığı arayan maktulün halasının kızı Özge Tutucu, sonunda bir vatandaş tarafından çekilen 2 dakika 45 saniyelik görüntüye ulaştı.

BU SAĞLIK SKANDALI

Görüntüdeki iddialar korkunçtu. Hastaneye 5 dakika mesafede kaza geçiren Çelikkaya’nın tam 45 dakika ambulans beklediğini söyleyen Tutucu, “Engin tam 45 dakika ambulans beklemiş. Bu bir sağlık skandalıdır. O ambulans 10 dakika erken gelmiş olsaydı 5 yaşındaki kızı babasız kalmayacaktı” dedi.

Antalya’da motosikletle posta dağıtımı yapan evli, bir çocuk babası 37 yaşındaki Engin Çelikkaya, 18 Kasım 2014 tarihinde Baykan Yeter isimli sürücüsünün kullandığı otomobilin çarpmasıyla beyin travması geçirerek komaya girdi. Antalyaspor Kavşağı’nda gerçekleşen kaza sonrası 23 gün komada kalan Çelikkaya, 9 Aralık 2014 tarihinde hayatını kaybetti. 52 gün tutuklu kalan Yeter ise ilk mahkeme sonrası tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

POLİSTE GÖRÜNTÜ YOK

Engin Çelikkaya’nın ölümünde sağlık çalışanlarının ihmalinin bulunduğunu iddia eden ailesi ise olayın peşini bırakmadı. Maktulün halasının kızı Özge Tutucu, tıpkı bir dedektif gibi olayı incelemeye başladı. Önce bölgedeki MOBESE kameralarının incelenmesi için Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yaptı. Emniyetin, “Kazaya ilişkin görüntü kaydı bulunamamıştır” yanıtına rağmen mücadelesinden vazgeçmeyen Tutucu, olay yerinde günlerce görgü tanığı aradı.

SİNEM BABASIZ KALDI

Sonunda kazanın hemen sonrası çekilen 2 dakika 45 saniyelik görüntüye ulaştı. Görüntüde kanlar içinde yerde yatan Çelikkaya’nın dakikalarca ambulans beklendiği, vatandaşların olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerine gösterdiği tepkinin yer aldığını söyleyen Tutucu, “Engin baygın halde tam 45 dakika ambulans beklemiş. Bu bir sağlık skandalıdır. Belki o ambulans 10 dakika erken gelmiş olsaydı bugün Engin hayatta olacak 5 yaşındaki Sinem babasız kalmayacaktı” dedi.

ZAMAN KAYBI YAŞANDI

Kazanın Akdeniz Üniversitesi Hastanesine 5 dakikalık mesafede bulunduğunu vurgulayan Tutucu, “Rezalet bunla da son bulmamış. Engin’i yoğun bakım dolu gerekçesiyle özel bir hastaneye naklediyorlar. Tabi bu süre içerisinde ciddi bir zaman kaybı yaşanıyor. Ameliyat sonrası 23 gün komada kalan Engin daha fazla dayanamayarak hayata gözlerini yumuyor. Tüm bunların üzerine de 8’de 8 suçlu olan otomobil sürücüsü serbest bırakılıyor. Şimdi bunun neresi adalet?” diye konuştu.

KARE KARE İNCELİYORUZ

Çelikkaya ailesinin isteği üzerine davanın avukatlığını üstlendiğini söyleyen avukat Mesut Özderin, şöyle dedi: “Bugüne kadar başka bir meslektaşım konuyu takip etmiş. Ben birkaç gün önce davayı aldım ve hemen çalışmaya başladım. Ailenin elde ettiği görüntüler bizim için önemli. Görüntüleri kare kare izliyoruz. Eğer süreçte ihmal varsa hukuki açıdan gereken neyse yapılacak. Sorumlular ciddi bir tazminat cezası ile karşı karşıya kalabilir.”

Hürriyet

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — Çrş Şub 25, 2015 2:32 pm


Basından Hukuk Haberleri • ALACAKLARI ÖDENMEYEN İŞÇİNİN FESHİNİ YARGITAY HAKLI BULDU…

Yukarıdaki basın haberine konu Yargıtay Kararı:

YARGITAY 22. Hukuk Dairesi
ESAS: 2013/6434
KARAR: 2014/4986

Davacı, kıdem, ihbar tazminatı, fazla mesai, genel tatil, izin ücreti ve ücret alacaklarının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.

Hüküm süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Davacı, iş sözleşmesinin davalı işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın feshedildiğini ileri sürerek kıdem ve ihbar tazminatı ile bir kısım bir kısım işçilik alacaklarının tahsilini istemiştir.

Davalı, davacının işten ayrılacağını söylediğini, rica üzerine işine devam ettiğini, ancak daha sonra mazeretsiz işe gelmediği, devamsızlık yaptığı gerekçesiyle iş sözleşmesinin feshedildiğini belirterek davanın reddini savunmuştur.

Mahkemece, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak davacının devamsızlıktan önce istifa ettiğinin anlaşıldığı gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir.

Karar davacı vekilince süresinde temyiz edilmiştir.

1-Dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışındaki tüm temyiz itirazlarının reddine karar vermek gerekmiştir.

2-Davacı işçinin kıdem tazminatı alacağı hususu taraflar arasında uyuşmazlık konusudur.

Somut olayda, davacı işçinin davalı işyerinde 01.12.2010-22.12.2011 tarihlerinde tanıtım pazarlama müdürü olarak çalıştığı, iş sözleşmesinin davacı tarafından sona erdirildiği anlaşılmaktadır. Davacı, şirket temsilcisinin kendisiyle işlerinin bittiğini beyan ettiği, bunun üzerine işten ayrıldığını iddia etmiş, davacı tanığı da davacının iş şartlarının iyileşmesini istediğini, bu şartlarda çalışamayacağını işverene bildirdiğini, bunun üzerine işten çıkarıldığını beyan etmiş, davalı tanıkları ise davacının işten ayrıldığını belirtmişlerdir. Dosyadaki bilgi ve belgelere göre, davacının işten çalışma şartlarının iyileştirilmediği, dosya içeriğinden de sabit olduğu üzere ödenmeyen işçilik hak ve alacakları olduğu gerekçesiyle iş sözleşmesini haklı nedenle feshettiği anlaşılmaktadır. Hal böyle olunca davacının kıdem tazminatı alacağına hükmedilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Temyiz olunan hükmün yukarıda açıklanan sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 06.03.2014 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Bilgiler: Tarih-Gönderici: admin — 05 Oca 2015, 02:10