Etiket arşivi: FUAT

Basından Hukuk Haberleri • SAVCILIKTAN FUAT AVNİ TEDBİRİ

Savcılıktan Fuat Avni tedbiri

USULSÜZ dinleme operasyonu öncesinde savcılığın, Twitter’da Fuat Avni ismini kullanan kişinin soruşturmayı öğrenmemesi için özel önlem aldığı bildirildi.

Savcılık, şehir dışında bulunan şüphelilerin isimlerini operasyona saatler kala UYAP’a yüklerken, Ankara’da bulunan şüpheliler için çıkarılan gözaltı kararı da özel kurye ile emniyete gönderildi. Ancak Fuat Avni adlı hesaptan yine de soruşturmaya ilişkin geceyarısı tweet atılması önlenemedi.

Resim

20 İLDE OPERASYON
İSİMLERİ BİLEMEDİ

Cumhuriyet Savcısı Halil Maçkaya, operasyonda gözaltına alınacak isimlerin dışırayı sızmaması için listeyi UYAP’a sabah saat 05.00 sıralarında yükledi. Ankara’da gözaltına alınacak istihbaratçı polisler ve 3 TİB görevlisinin adreslerini de emniyete özel bir kurye ile iletti. Savcılık kaynakları bu uygulamanın gerekçesini de “Fuat Avni” diye açıkladı. Bu tür operasyonların Fuat Avni isimli twitter hesabından önceden açıklandığını belirten Savcılık kaynakları, operasyonun aynı adresten gece 01.30 gibi duyurulduğunu, ancak içeğine yönelik herhangi bir bilginin olmadığını belirttiler. Soruşturmada operasyonun bilgilerinin sızmaması için Emniyetten sadece bir görevli ile Adliyede de savcılık katibinin dışında adliyede kimseye haber verilmediği bildirildi.

11’İNİN RÜTBESİ EMNİYET MÜDÜRÜ

Edinilen bilgilere göre, şüphelilerin, 2009-2013 yılları arasında Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü önleme dinlemesi adı altında usulsüz dinlemeler yaptıkları iddia edildi. Şüphelilerden 11’inin Emniyet Müdürü rütbesinde olduğu öğrenildi.

FUAT AVNİ’NİN GECE ATTIĞI TWEETLER

Twitter’da Fuat Avni ismini kullanan kişinin Ankara merkezli yapılan operasyonla ilgili önceki gece yazdığı mesajlar şöyle:
“Süleyman Şah olayının tez zamanda unutturulması ve İç Güvenlik Yasası’nın konuşulmaması gerekiyor. Yezid, bugün Kaçak Saray’da Efkan’dan ses getirecek bir operasyon istedi. Ankara İstihbarat polislerine bu sabah itibariyle operasyon yapılacak. Önemli operasyonlara imza atmış emniyetçiler, yeni bir algı çalışması kapsamında gözaltına alınacak. Dosyada adı geçen polisler Hizbullah’ın ölüm hücrelerinin çökertilmesinde görev almış. Aynı zamanda Ankara’da eyleme hazırlanan PKK, DHKP-C gibi pek çok terör örgütünün eylemlerini engellemiş kişiler. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’ni yöneten Orhan Özdemir’in suçlarını ortaya çıkardılar ve onun hedefi oldular. Teröristlerle iş tutan biatçılar, teröristlerle mücadele eden polislere operasyon yapıyor. Gündem değiştirmekle kalınmıyor. Devletin güvenlik hafızası da sıfırlanmış oluyor. Devletin hafızasını sıfırlamaya çalışsanız da nafile. İhanetlerinizin hiç biri silinmeyecek.”

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — Çrş Şub 25, 2015 8:42 pm


Basından Hukuk Haberleri • FUAT AVNİ:SARAYDA ORTALIĞI FENA KARIŞTIRDI

Resim

Fuat Avni: Sarayda ortalık fena karıştı

Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Bank Asya’ya yapılan TMSF operasyonu sonrası Twitter’daki Fuat Avni hesabından yine ses getirecek bir iddia ortaya atıldı.

Hükümetin uzun süredir hedefinde olan katılım bankası Bank Asya’nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63’üne TMSF el koydu. Birçok operasyonu önceden Twitter’da duyuran Fuat Avni, bankaya el konulurken büyük bir hata yapıldığını yazdı.

Fuat Avni, banka yönetiminin bankacılık kanununun 18. maddesine dayanılarak değiştirildiğini ancak bu maddenin böyle bir yetki vermediğini açıkladı. Fuat Avni bu durum nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgına döndüğünü iddia etti. İşte Fuat Avni’nin tweetleri:

Saray’da ortalık fena karıştı. Saray ile Başbakanlık arasındaki telefon trafiği had safhaya ulaştı. Bank Asya’ya yönelik siyasi gasp operasyonunda büyük bir hukuki hata yapıldığı anlaşıldı. Yezid’in hukukçuları hatayı fark etti. Gece gece bürokratlar ayağa kaldırıldı. Ortalık hareketlendi. Bank Asya operasyonunda Bankacılık Kanunu’nda olmayan bir işlem yapıldığı ortaya çıkınca Yezid, fena halde köpürdü. Banka yönetimi Bankacılık Kanununun 18. Maddesine dayanılarak değiştirilmiş. Bu maddenin böyle bir yetki vermediği yeni öğrenildi. Mevcut yasaya göre TMSF bir bankanın yönetimini 71. maddeye göre değiştirebiliyor. 18. maddede yönetimi değiştirme yetkisi yok. Bank Asya ortaklarından istenen belgelerin BDDK’ya geç verilmesinin cezası kanuna göre 5-10 bin TL arasında para cezası gerektiriyor. Sabahtan beri bu skandalın ortaya çıkmasını engellemeye çalışıyorlar. Duyulmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Yezid’in hukukçuları bu hatanın TMSF tarafından kasıtlı yapıldığını düşünüyor. Olay paralele bağlandı. BDDK ve TMSF’nin nasıl bir skandala imza attığını öğrenince Yezid’in düştüğü ibretlik hali görmeliydiniz. Yezid, saatlerce BDDK ve TMSF’nin bilerek kendine ihanet ettiğini ve hepsinin paralelci olduğunu sayıklayıp durdu. BDDK ve TMSF biatçılarının hukuku çiğneyerek attıkları adımlar, beklemedikleri şekilde ayaklarına dolandı. Her iki kurumun elemanları Yezid tarafından paralelci diye yakında kıyıma uğrayacak ve hakim karşısında yalnız kalacaklar.

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — 06 Şub 2015, 01:14


Basından Hukuk Haberleri • FUAT AVNİ’DEN BOMBA’KRİPTOLU TELEFON’İDDİASI

Fuat Avni’den bomba ‘kriptolu telefon’ iddiası

"8. Almanya istihbaratı kriptolu yazılıma sızıp MİT ve Kandil arasındaki görüşmeleri kayda aldı."

Hükümetin yapacağı birçok operasyonu öncesinden Twitter’da duyuran Fuat Avni hesabı engellemelere rağmen yeni hesabıyla Hükümetin adımlarını öncesinden bildirmeye devam ediyor.

Bugün İzmir’de düzenlenen operasyonları bilen Fuat Avni bu kez gündeme bomba gibi düşecek bir iddiayı gündeme getirdi.

Hesabında "8. Almanya istihbaratı kriptolu yazılıma sızıp MİT ve Kandil arasındaki görüşmeleri kayda aldı." yazan Fuat Avni, "7. TSK’nın yapacağı operasyonlar, MİT tarafından günler öncesinden kriptolu telefonlar üzerinden Kandil’e bildiriliyordu." iddiasında bulundu.

İşte Fuat Avni’nin sayfasıda ortaya attığı iddialar.

1. Yezid, Tib ve Tübitak’a yapılan operasyona özellikle çok önem veriyor. Kripto telefonlar imha edilecek.

2. Kripto telefonların imha edilmesinin ve Tib’in gömülmesinin asıl ve tek nedeni yolsuzluklar değil.

3. MİT içindeki art niyetli ekip yıllardır, Yezid’in ve Fidan’ın talimatıyla Kandil’le görüşme yapıyor.

4. Kandil’le yapılan yüz yüze görüşmeler istihbarat havuzuna akıyordu. TSK ve Emniyet de haberdar oluyordu.

5. Yezid’in askere fark ettirmeden Kandil’le görüşme isteği MİT’i harekete geçirdi. Kripto telefonlar Kandil’e gönderildi.

6. Yıllardır, MİT askere ve diğer birimlere fark ettirmeden Kandil’le kriptolu telefonlar üzerinden görüşme yapıyordu.

7. TSK’nın yapacağı operasyonlar, MİT tarafından günler öncesinden kriptolu telefonlar üzerinden Kandil’e bildiriliyordu.

8. Almanya istihbaratı kriptolu yazılıma sızıp MİT ve Kandil arasındaki görüşmeleri kayda aldı.

Resim

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — 27 Oca 2015, 18:35