Etiket arşivi: HAKİMDEN

Basından Hukuk Haberleri • KADIN HAKİMDEN DEFNE’NİN ANNESİNE;VERİLECEK EN AĞIR CEZAYI..

Kadın hakimden Defne’nin annesine: Verilebilecek en ağır cezayı verdik!

Defne Joy Foster’ın ölümü davasında Kerem Altan "Yardım veya bildirim yükümlüğünü yerine getirmemek" ten suçlu bulundu. 2 ay 15 gün hapis cezası aldı. Ceza ertelendi. Cezanın ertelenmesiyle duruşma salonunda ağlamaya başlayan anne Hatice Foster, hakim Mehtap Yılmaz’a “Sizin de evlatlarınız vardır. Niye bu kadar az ceza verildi” dedi. Hakim de, “Ben de, çocuklarım da Defne’yi çok severdik. Ama bu dosyada verilecek en fazla cezayı verdik. Müsterih olun” dedi.

Defne Joy Foster’in 2 Şubat 2011 tarihinde Kerem Altan’ın evinde ölmesiyle ilgili soruşturmanın takipsizlikle sonuçlanmasının ardından eşinin avukatı Ayşegül Mermer’in Adalet Bakanlığı’na yaptığı, “Kanun yararına Bozma” talebi, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nce kabul edildi. Savcı, Kerem Altan’ın ‘yardım yükümlülüğünü yerine getirmemek ile ölüme neden olmak’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması talebiyle iddianame düzenledi. Yaklaşık 4 yıldır devam eden duruşmada karar çıktı. Anadolu Adalet Sarayı 36. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, geçtiğimiz celse son sözü sorulan ve beraatini isteyen sanık Kerem Altan katılmadı. Duruşmada Defne Joy Foster’in annesi Hatice Foster ve taraf avukatları hazır bulundu.

ANNE HATİCE FOSTER: CEZALANDIRILMASINI ŞİDDETLE TALEP EDİYORUM
Duruşmada son sözü sorulan anne Hatice Foster, Kerem Altan’ın şiddetle cezalandırılmasını talep ettiğini belirterek, “Tamamıyla kızımın ölümüne sebebiyet vermiştir. Birçok şahit tehdit edilerek susturulmuştur. Biliyorsunuz aile büyük. Delillere tam olarak ulaşamadık” dedi.

Foster’in avukatları Ayşegül Mermer ve Ersan Taştekin, Kerem Altan’ın Defne Joy Foster fenalaştıktan 2 buçuk saat sonra ambulans aradığını belirterek, üst sınırdan yani 3 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep ettiler.

KEREM ALTAN’IN AVUKATININ SAVUNMASINA ANNE İSYAN ETTİ
Kerem Altan’ın avukatı Veysel Ok ise müvekkilinin, Defne’nin bir hastalığı olduğunu bilmesinin imkansız olduğunu belirterek, “Kerem Altan alkolden bayılan bir kişiye yapılacak müdahaleyi yapmış, onu soğuk suya sokmuş, ardından da doktor aramaya çıkmıştır. Üstelik maktül sağlık problemi olan görünüşte değildir. Çünkü dans yarışmasında yarışan enerjik bir insandır. Müvekkilim suçu kasten işlememiştir. Eylemlerinde kasıt unsuru yoktur. Üstelik Adli Tıp Kurumu, erken müdahale halinde Defne Joy Foster’in hayatta kalabileceği yönünde bir görüş de bildirmemiştir” diye savunma yaptı.
Bu savunma karşılığında anne Hatice Foster tepki göstererek, “2 buçuk saat sonra mı çağırıyor ambulansı?” diye bağırdı. Anne Foster kendisini uyaran hakime ise, “Hanımefendi yüreğim yanıyor. Ben evlat kaybettim” dedi.

ANNEDEN 2 AY 15 GÜN HAPİS CEZASINA İSYAN

Mahkeme Hakimi Mehtap Yılmaz, Kerem Altan hakkında “Yardım ve bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi nedeniyle kişinin ölmesi” suçundan dolayı cezalandırılması için 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığını, ancak suçun, “Yardım yükümlülüğünü yerine getirmemek” olduğu kanaatine vardığını belirtti. Hakim, bir yıla kadar hapis cezasını öngören bu suç nedeniyle Kerem Altan’ı önce 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın sosyal ilişkileri ve yargılama sürecindeki davranışları nedeniyle cezasını 2 ay 15 güne indiren hakim, bir daha suç işlemeyeceği kanatine vardığını belirterek cezayı erteledi. Hakim, Kerem Altan’ın 5 yıl süre ile denetime tabi tutulmasına da karar verdi.

KADIN HAKİMDEN’DEN AĞLAYAN ANNEYE TESELLİ: “BEN DE ÇOCUKLARIM DA DEFNE’Yİ ÇOK SEVERDİK”
Bu karar üzerine duruşma salonunda ağlamaya başlayan Hatice Foster, hakim Mehtap Yılmaz’a dönerek, “Niye bu kadar az ceza verdiniz. Sizin de evlatlarınız vardır” dedi. Hakim Yılmaz, Hatice Foster’e “Ben de, çocuklarım da Defne’yi çok severdik. Bu dosyada verilebilecek en fazla cezayı verdik. Müsterih olun” dedi.

KEREM ALTAN: “NÖBETÇİ DOKTOR OLSAYDI BU OLMAZDI. OLABİLECEK HER YARDIM İÇİN UĞRAŞTIM”
Bir celse önce son sözlerini söyleyen sanık Kerem Altan, dans yarışmasında çok iyi performans sergileyen Defne’nin hasta olduğunu bilmediğini belirtti.

Altan, savunmasında “Alkolden rahatsızlandığını zannettim. 200 metre ötedeki hastaneye koştu nöbetçi doktor yoktu. Oradan başka bir kliniğe koştum orada da doktor yoktu. Ardından ambulans çağırdım. Nöbetçi doktor olsaydı bunlar yaşanmazdı. Olabilecek her yardım için uğraştım” dedi.

TOLGA KAREL TANIK OLARAK DİNLENMİŞTİ

Türkiye güzeli Senem Kuyucuoğlu’nun yaptığı, “Ben bu ortamı biliyorsam eğer Defne uyuşturucudan öldü. Beni uyuşturucuya Tolga Karel alıştırdı. Karel’in Defne’nin ölümünde de orada olduğunu tahmin ediyorum” açıklamasının ardından tanık olarak dinlenen Tolga Karel, o gece Defne’nin çok alkollü olduğunu ve Kerem Altan ile çıktığını söylemişti. Mahkeme tanık olarak çağırılan ancak duruşmaya gelmeyen Senem Kuyucuoğlu’nun dinlenmesinden ise vazgeçmişti.

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — 13 Şub 2015, 17:57