Etiket arşivi: KARIŞTIRDI

Basından Hukuk Haberleri • FUAT AVNİ:SARAYDA ORTALIĞI FENA KARIŞTIRDI

Resim

Fuat Avni: Sarayda ortalık fena karıştı

Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Bank Asya’ya yapılan TMSF operasyonu sonrası Twitter’daki Fuat Avni hesabından yine ses getirecek bir iddia ortaya atıldı.

Hükümetin uzun süredir hedefinde olan katılım bankası Bank Asya’nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63’üne TMSF el koydu. Birçok operasyonu önceden Twitter’da duyuran Fuat Avni, bankaya el konulurken büyük bir hata yapıldığını yazdı.

Fuat Avni, banka yönetiminin bankacılık kanununun 18. maddesine dayanılarak değiştirildiğini ancak bu maddenin böyle bir yetki vermediğini açıkladı. Fuat Avni bu durum nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgına döndüğünü iddia etti. İşte Fuat Avni’nin tweetleri:

Saray’da ortalık fena karıştı. Saray ile Başbakanlık arasındaki telefon trafiği had safhaya ulaştı. Bank Asya’ya yönelik siyasi gasp operasyonunda büyük bir hukuki hata yapıldığı anlaşıldı. Yezid’in hukukçuları hatayı fark etti. Gece gece bürokratlar ayağa kaldırıldı. Ortalık hareketlendi. Bank Asya operasyonunda Bankacılık Kanunu’nda olmayan bir işlem yapıldığı ortaya çıkınca Yezid, fena halde köpürdü. Banka yönetimi Bankacılık Kanununun 18. Maddesine dayanılarak değiştirilmiş. Bu maddenin böyle bir yetki vermediği yeni öğrenildi. Mevcut yasaya göre TMSF bir bankanın yönetimini 71. maddeye göre değiştirebiliyor. 18. maddede yönetimi değiştirme yetkisi yok. Bank Asya ortaklarından istenen belgelerin BDDK’ya geç verilmesinin cezası kanuna göre 5-10 bin TL arasında para cezası gerektiriyor. Sabahtan beri bu skandalın ortaya çıkmasını engellemeye çalışıyorlar. Duyulmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Yezid’in hukukçuları bu hatanın TMSF tarafından kasıtlı yapıldığını düşünüyor. Olay paralele bağlandı. BDDK ve TMSF’nin nasıl bir skandala imza attığını öğrenince Yezid’in düştüğü ibretlik hali görmeliydiniz. Yezid, saatlerce BDDK ve TMSF’nin bilerek kendine ihanet ettiğini ve hepsinin paralelci olduğunu sayıklayıp durdu. BDDK ve TMSF biatçılarının hukuku çiğneyerek attıkları adımlar, beklemedikleri şekilde ayaklarına dolandı. Her iki kurumun elemanları Yezid tarafından paralelci diye yakında kıyıma uğrayacak ve hakim karşısında yalnız kalacaklar.

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — 06 Şub 2015, 01:14