Etiket arşivi: Yargıtay’dan

Basından Hukuk Haberleri • Yargıtay’dan töre cinayetine namus indirimi

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yeğeninin sevgilisini, çıkan bir dedikodu üzerine vurarak öldüren sanığa "töre" saiki ile öldürme suçundan verilen cezayı çok bularak bozdu. Daire, "töre" ve "namus" cinayetlerinin farklı olduğunu savunduğu kararıyla sanığa daha az ceza öngören "kasten öldürme" suçundan ceza verilmesine hükmetti. Yargıtay kararındaki gerekçelere göre "sırf kişilerin subjektif namus anlayışından kaynaklanan kıskançlık, cinsel arzu ve isteklere karşılık alamamak, kınamak, hoşlanmamak, tasvip etmemek, söz geçirememekten kaynaklanan" öldürme fiilleri, namus cinayeti sayılarak "töre" cinayetlerinden daha az ceza verilecek.

Töre ile namusun farklı anlamlara geldiğini ve her namus cinayetinin töre cinayeti sayılmaması gerektiğini söyleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi

‘Töre’ kavramıyla sık sık karıştırılan ‘namus’ kavramı ise ‘bir toplum içinde ahlak kurallarına ve toplumsal değerlere bağlılık, iffet, doğruluk, dürüstlük’ olarak tanımlanır. Töre ile namus benzer ancak farklı kavramlardır. Törenin belli koşullarda namusu da içine alan üst bir kavram olarak ortaya çıkabileceği durumlar da vardır. Ancak diğer koşulların bulunmadığı hallerde, sırf kişilerin subjektif namus anlayışından, kıskançlıktan, cinsel arzu ve isteklere karşılık alamamaktan, kınamaktan, hoşlanmamaktan, tasvip etmemekten, söz geçirememekten kaynaklanan öldürme fiilleri ‘töre saikiyle öldürme’ olarak nitelendirilemez.
Aynı şekilde, ‘toplumun tasvip etmediği veya kınadığı davranışları işleyenlerin ya da yaşam biçimini tercih edenlerin öldürülmesi’ biçiminde gerçekleştirilen her fiilin de toplumdaki öldürme beklentisi açıkça ortaya konulmadan, sırf bu nedenle ‘töre saikiyle öldürme’ olarak değerlendirilemez.
ifadelerine yer verdi.

Yasaya göre kasten adam öldürme suçunun cezası müebbbet hapis iken, "töre saikiyle adam öldürmek" suçunun cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis.

haber.sol.org.tr

Bilgiler: Tarih-Gönderici: admin — Prş Mar 05, 2015 9:18 pm


Basından Hukuk Haberleri • Yargıtay’dan, ‘Kılıçdaroğlu’na tazminat’ kararına bozma

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elini öperken gösteren montajlı fotoğrafın yayımlanmasından dolayı yerel gazete sahibi ile fotoğrafta imzası olan kişinin Kılıçdaroğlu’na üçer bin lira manevi tazminat ödemesine ilişkin karar, Yargıtay tarafından "ifade özgürlüğü" gözetilerek bozuldu.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Şenal Sarıhan tarafından İstanbul 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde, İstanbul Kağıthane’de aylık olarak yayımlanan yerel Yön gazetesinin Ağustos 2011 tarihli sayısının birinci sayfasında, davalılardan Aysel Oturak’ın imzasıyla yer alan montajlı fotoğrafta, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ın elini öperken gösterildiği ve Kılıçdaroğlu’nun kişilik haklarının ağır saldırıya uğradığı öne sürüldü.

Yayında eleştiri sınırlarının aşıldığı kaydedilen dilekçede, Oturak’ın yanı sıra Yön Gazetesi İmtiyaz Sahibi Osman Şahin’den alınacak beşer bin liradan toplam 10 bin liralık manevi tazminatın, yasal faiziyle davacı Kılıçdaroğlu’na verilmesi talep edildi.
Davalıların avukatı Mehmet Kılıç ise davanın reddini istedi.

– "Kene karikatürü dahi eleştiri olarak değerlendirildi"

Davayı 21 Haziran 2012’de karara bağlayan mahkeme, 3 bin liralık manevi tazminatın, Yön gazetesinin fotoğrafı yayınladığı 24 Ağustos 2011’den itibaren işletilecek yasal faiziyle davalılar Şahin ve Oturak’tan tahsil edilerek, Kılıçdaroğlu’na ödenmesine hükmetti.
Davalıların avukatı Kılıç, bu kararı temyiz etti. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’ne sunulan dilekçede, basın özgürlüğü üstün tutulup davanın reddine karar verilmesi gerekirken kısmen kabul kararı verildiği kaydedilerek, Yargıtay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aksi yöndeki kararları örnek gösterildi.

Kararın bozulması talep edilen dilekçede, "Leman dergisinde 6 Temmuz 2006’da, Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir vatandaşın sırtına kırım kongo hastalığına neden olan bir kenenin bindirildiği şekliyle resmedildiği Mehmet Çağçağ’ın karikatürü dahi kişilik haklarına saldırı değil, eleştiri hakkı kapsamında değerlendirilerek tazminata hükmedilmemiştir" denildi.

– "Siyasi olaylar fotomontaj fotoğrafla eleştirildi"

Temyiz talebini değerlendiren Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, "Basın dışı bir olaydaki davranış biçiminin hukuka aykırılık oluşturduğunun kabul edildiği durumlarda, basın yoluyla yapılan bir yayındaki olay hukuka aykırılık oluşturmayabilir" ifadesini kullanarak, kişilik haklarına saldırıda bulunulmamasının da yasal ve hukuki zorunluluk olduğunu vurguladı.

Bu tür davalarda temel ölçütün kamu yararı olduğu ve basının haberi verirken özle biçim arasındaki dengeyi koruması gerektiği aktarılan kararda, dava konusu yayının 12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimler sonrasında ortaya çıkan siyasi kriz ile (tutuklu milletvekilleri) ilgili olduğu ve meclis açılışında tutuklu vekillerin tahliye olmamasına rağmen davacı CHP’den milletvekili seçilenlerin yemin ettiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Davaya konu resimde bu siyasi gelişmelerin fotomontaj yoluyla oluşturulan bir fotoğraf ile eleştirildiği belirtilen kararda, şu ifadeler yer buldu:

"Bu gelişmelerin bir dini bayram zamanına denk gelmesi nedeniyle el öpme şeklindeki gelenek ile de ilişkilendirildiği görülmektedir. Resmin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, davacının ana muhalefet partisinin genel başkanı olup siyasi kişiliğinin bulunduğu, ağır siyasi eleştirilere katlanması gerektiği, yayının güncel siyasi durumun ağır eleştirisinden ibaret olup, bu hali ile hukuka uygunluk unsurlarını taşıdığı anlaşılmakla davacı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteminin tümden reddine karar verilmesi gerekirken, yanılgı gerekçe ile davanın kısmen kabulüne karar verilmesi doğru görülmemiş ve bu nedenle hükmün bozulması gerekmiştir."

Yargıtay’ın bozma ilamının ardından İstanbul 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde önceki gün yapılan üçüncü duruşmada, usul ve yasaya uygun bulunan 31 Ekim 2013 tarihli bozma ilamına uyulmasına karar verildi.

Davalıların avukatı Kılıç’ın, bozma ilamı doğrultusunda davanın tümden reddini istediği duruşma, ertelendi.

timeturk.com

Bilgiler: Tarih-Gönderici: admin — Prş Şub 26, 2015 10:04 pm


Basından Hukuk Haberleri • ATILMAYAN YUMRUĞUN TAZMİNATI YARGITAY’DAN DÖNDÜ

Atılmayan Yumruğun Tazminatı Yargıtay’dan Döndü

Atılmayan Yumruğun Tazminatı Yargıtay’dan Döndü Antalya’da 7 yıl önce Çağdaş Gemik’i öldüren polisin yargılandığı dava sonrası çıkan yerel mahkeme kararı, Yargıtay’dan döndü.
Antalya’da 7 yıl önce Çağdaş Gemik’i öldüren polisin yargılandığı dava sonrası çıkan olaylarda kolu incinen polis memuru Ahmet Güdül’e ödenen tazminatın 3 bin 588 liralık kısmanın Gemik’in kavgaya karışan yakınlarından tahsil edilmesine hükmeden yerel mahkeme kararı, Yargıtay’dan döndü. Yargıtay, 8 sanıktan 7’sinin polisi yaraladığına ilişkin delil bulunmadığına karar verdi. Aynı 8 kişi hakkında başka bir polise ödenen tazminat nedeniyle ikinci bir dava daha açıldı.

Antalya’da 27 Ekim 2008 günü Yeşildere Mahallesi’nde polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak motosikletiyle kaçan 18 yaşındaki Çağdaş Gemik, polis memuru Mehmet Ergin’in tabancasından çıkan kurşunla yaşamını yitirdi. Ergin’in tabancasından çıkan kurşun, Gemik’in ensesinden girip yanağından çıkarak ölümüne neden oldu. Olayın ardından Ergin tutuklandı.

26 Haziran 2009 günü Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Gemik davasının ikinci duruşmasında olaylar çıktı. Polis, adliye koridorlarında biber gazıyla müdahale etti, 30 kişi gözaltına alındı. Olaylarda çok sayıda kişi yaralandı, baba Haşim Gedik başına telsizle vurularak kanlar içinde kaldı.

POLİS MEMURUNA 4 BİN 570 TL TAZMİNAT

Gruba müdahale edenler arasında yer alan polis memuru Ahmet Güdül, ‘basit tıbbi müdahaleyle giderilebilir nitelikte’ kolundan yaralandığına ilişkin Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nden rapor aldı. Aynı yerden 2 Temmuz 2010 tarihli alınan raporda ise Güdül’e, 7 gün iş göremez raporu verildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Nakdi Tazminat Komisyonu, 6 Haziran 2012 tarihinde, 7 günlük iş göremez raporu karşılığı Güdül’e 4 bin 570 TL ödenmesine karar verdi. Karardan 8 gün sonra Güdül’e ödeme yapıldı.

BAKANLIK, PARAYI GEMİK’İN YAKINLARINDAN İSTEDİ

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Güdül’e ödediği tazminatı tahsil etmek için Gemik ailesinin yakınlarına dava açtı. Polise ödenen tazminat, saldırıya katıldıkları gerekçesiyle aralarında Gemik’in kuzeni Savaş Erdoğan’ın da bulunduğu Habip Efe, Gültekin Çalışkan, Zafer Doğan, Zümrüt Erdoğan, Cemal Efe, Ferhat Erdoğan, Ertuğrul Sağlam’dan talep edildi. Antalya 7’nci Asliye Hukuk Mahkemesi, 19 Eylül 2013’te görülen duruşmada, rakamı 3 bin 588 TL’ye düşürerek, davalı taraflarca ödenmesine hükmetti.

Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi de, Habip Efe dışında diğer davalıların polis memuru Güdül’ü yaraladıklarına veya yaralama eylemine iştirak ettikleri hususunun ispatlanamadığı gerekçesiyle yerel mahkemenin kararını 22 Aralık 2014’te bozdu. Yerel mahkeme, bozma kararı sonrası 7 kişiyle ilgili yeniden yargılama yapacak.

OLAYLARI BAŞLATAN İFADE

Ailenin avukatı Münip Ermiş, Çağdaş Gemik davasının ikinci duruşmasında olayların, sanık polis memuru Ergin’in "Pişman değilim" ifadesinin ardından ailenin verdiği duygusal tepki sonrası yaşandığını, mahkeme heyetindeki bir üyenin "Hepsini gözaltına alın" talimatının ardından çıktığını anlattı. Mahkemede verilen gözaltı emrinin hukuk dışı olduğunu ve sonrasında çıkan olaylarda müvekkillerinin polisin ağır müdahalesiyle karşı karşıya kaldığını kaydeden Ermiş, “Yaklaşık 250- 300 polis büyük bir şiddet uygulayarak, müvekkilleri gözaltına aldı. Müvekkillerin polislere karşı şiddet uygulaması veya direnmesi zaten söz konusu olmadı. Gözaltına alınan her kişinin başında yaklaşık 10-15 polis vardı" diye konuştu.

İKİNCİ BİR DAVA DAHA AÇILDI

Avukat Ermiş, dava sonrası çıkan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın, polis memuru Fatma Altun’a ödenen 2 bin 188 TL’yi de aynı 8 kişiden tahsil için dava açtığını da söyledi. Bu davada Adli Tıp Kurumu’nun tazminata dayanak oluşturan raporunun, ikinci duruşmada çıkan olaylardan 4 yıl sonra, 8 Mayıs 2013 tarihli olduğunu, Nakdi Tazminat Komisyonu’nun ise kararı 19 Eylül 2013’te aldığına dikkat çeken Ermiş, konuya ilişkin yargılamanın 4 Mart günü Antalya 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde başlayacağını söyledi.

Bilgiler: Tarih-Gönderici: hukukçu — 05 Şub 2015, 12:03


Basından Hukuk Haberleri • Yargıtay’dan Balyoz avukatlarına ret

Yargıtay 9. Ceza Dairesince görülen temyiz duruşmasına ilişkin savunma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle açtığı tazminat davası reddedildi.

Balyoz davasında, bazı avukatların Yargıtay 9. Ceza Dairesince görülen temyiz duruşmasına ilişkin savunma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle daire başkanı ve üyeleri hakkında açtığı 5 kuruşluk tazminat davası reddedildi.

Alınan bilgiye göre, bazı avukatlar, Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı ve üyeleri hakkında savunma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle şikayette bulundu. Avukatlar, Başkan ve üyeler hakkında Yargıtay Hukuk Genel Kurulunda 5 kuruşluk tazminat davası açtı.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, ilk derece mahkemesi sıfatıyla bugün toplanarak dosyayı esastan görüştü. Kurul, savunmanın kısıtlandığı iddiasını kabul etmeyerek, davayı reddetti.

Talep edilen miktar, temyiz sınırının altında olduğundan karar kesin hüküm taşıyor.

Aralarında emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli orgeneraller Halil İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan’ın da bulunduğu 361 sanıklı "Balyoz Planı" davasının, temyiz duruşması 15 Temmuz 2013’te başlamış, yaklaşık 1 ay sürmüştü.

Savunmalar, duruşmalı temyiz incelemesi talebinde bulunan avukatların soyadlarının alfabetik sıralamasına göre yapılmış, Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, savunma sırasının değiştirilmesine yönelik taleplerin reddedileceğini bildirmişti. Daire, 9 Ekim 2013’te kararını açıklamıştı.

Kaynak: AA

turkiyegazetesi.com.tr

Bilgiler: Tarih-Gönderici: admin — 11 Oca 2015, 02:33