VELAYET DÜZENLENMESİ

T.C.
YARGITAY
İkinci Hukuk Dairesi
E: 2005/19968
K: 2006/4355
T: 29.3.2006
VELAYET DÜZENLENMESİ
4721 s. TÜRK MEDENÎ KANUNU [Madde 182]
4721 s. TÜRK MEDENÎ KANUNU [Madde 339]
Avrupa Çocuk Hakları Sözleşmesi/m.3,6
Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi/m.12
Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
Velayet hakkı babaya verilen çocuk görüş ve düşüncelerini açıklama olgunluğuna erişmiştir. Türk Medeni Kanunu’nun 339., Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesinin 12. ve Avrupa Çocuk Hakları Sözleşmesinin 3 ve 6. maddesi gereğince küçüğün görüş ve düşünceleri alınmadan velayet hakkı düzenlenmesi doğru bulunmadığı gibi Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözleşmenin 16. maddesi hükümlerinin de gözönünde bulundurulmaması doğru değildir.
SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle bozulmasına, bozma sebebine göre sair hususların incelenmesine yer olmadığına, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğin itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 29.03.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi.

VELAYET DÜZENLENMESİ” hakkında 1 yorum

  1. ayhanak

    ESIMDEN BENI ALDATTIGINA SUPELENDIM EVLENMEDEN ONCE EVLI BIR ADAMLA ILISKISI OLMUS GONUL MESELESI AKADA KONAR KARAYADA
    EVLENDIK SONRA COCUGUMUZ OLDU BUSEFER BENI ISYERINDEKI DOKTORLA ALDATTI COCUGUN VELAYETINI ALABILIRMIYIM COCUK 4 YASINDA

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir