Yargıtay 4. Ceza Dairesi, polise ‘lan’ demek hakaret değil

Yargıtay, ifadesini almaya çalışan polis memuruna, ‘beni burada tutamazsınız lan’ diyen sanığa verilen cezayı bozdu. Yargıtay kararında, ‘lan’ sözcüğü ile ‘onur ve şeref saygınlığı rencide olmaz’ denildi.

Polis memuru Öztürk Çelikten, Hakan Tokgöz’ün şüpheli olarak ifadesini almak istedi. İfade işlemi sürerken taraflar arasında gerginlik oluştu. Dava dosyasına giren ifadelere göre Tokgöz, Çelikten’e yönelik “beni burada tutamazsınız lan” ifadesini kullandı.
Çelikten, Tokgöz hakkında şikâyetçi oldu dava açılmasını sağladı. Yerel mahkeme, yaptığı yargılama sonrası iki yıl önce verdiği kararda Tokgöz’ü haksız buldu ve hakaret suçunun oluştuğuna hükmetti.

Tokgöz’ün avukatı, yerel mahkeme kararını Yargıtay’a taşıdı. Dosyaya bakan Yargıtay 4. Ceza Dairesi yerel mahkeme kararını oy birliği ile bozdu. Yargıtay kararında, ‘lan’ sözcüğü ile polis memuru Çelikten’in onur, şeref ve saygınlığını rencide edilmediğine hükmetti. Yargıtay kararında, yerel mahkemenin verdiği, ceza artırımı kararı da bozuldu. Yargıtay kararı ile birlikte, dosya yeniden yerel mahkemeye gönderildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir