Yargıtay, Gazete iddiaların doğru çıkmamasından sorumlu değil

yargitay_5Yargıtay:soruşturmalar Sonucunda, Davacı Hakkındaki İddiaların Doğru Çıkmaması, Görünürdeki Gerçekliği Ortadan Kaldırmaz ve Gazetenin de Haber Nedeniyle Sorumlu Tutulmasını Gerektirmez

 

Yargıtay:Soruşturmalar sonucunda, davacı hakkındaki iddiaların doğru çıkmaması, görünürdeki gerçekliği ortadan kaldırmaz ve gazetenin de haber nedeniyle sorumlu tutulmasını gerektirmez

YARGITAY 4’üncü Hukuk Dairesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ahlat Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Yücel İslam hakkında soruşturma açılmasına neden olan iddiaları haber yapan gazetenin, tazminat ödemesine hükmeden yerel mahkeme kararını bozdu.

Yücel İslam hakkında, “Derse girmeyen başörtülü öğrencileri sınava girmeden geçirdiği’’ yönündeki iddiaları haber yapan gazete aleyhinde manevi tazminat davası açtı. Van 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi de “Yücel İslam hakkındaki iddiaların soruşturma konusu edildiği ve bu yönden görünür gerçekliğin bulunduğu ancak haberin ayrıntılarının kişilik haklarına saldırı oluşturduğu’’ gerekçesiyle manevi tazminat isteminin bir kısmını kabul etti.

İhbar mektubu

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını bozdu. Dairenin kararında, haberde, “Türbanlı öğrencilere irticacı hoca torpili”, “Öğrencilerine türban takmaları için baskı yaptığı iddia edildi. Okula bile gelmeyen türbanlı öğrencileri geçirmiş” başlıkları altında, İslam hakkında, Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve savcılıklara gönderilen ihbar mektuplarına yer verildiği belirtildi.

Kararda, haberde, “İhbar mektuplarına göre, ‘Yücel İslam’ın öğrencilere türban takmaları konusunda baskı yaptığı, ‘türbanınızı çıkarmayın, Allah’ın emri konusunda Kula itaat olmaz’ dediği, “Ahlat’ın fethedildiğini ve sıranın Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne geldiğini, rektörün (Yücel Aşkın) üniversiteyi fuhuşçuların ve içkicilerin yuvası haline getirdiğini” iddia ettiği ve bu nedenlerle hakkında soruşturma açıldığı…” biçimindeki sözlerin yer aldığı kaydedildi.

Soruşturma konusu

Aysel Ç. tarafından 12 Eylül 2006’da gönderilen ihbar mektubu üzerine, adli ve idari soruşturma başlatıldığı belirtilen kararda, iddiaların kanıtlanmaması nedeniyle takipsizlik kararı verildiği ve İslam hakkında soruşturma izni verilmesine yer olmadığına hükmedildiği anımsatıldı. Haberin, davacı hakkındaki soruşturmalar üzerine yapıldığı vurgulanan kararda, haberde değinilen olguların da soruşturmanın konusunu oluşturduğuna işaret edildi. Dairenin kararında, şöyle denildi:

Hukuka uygunluk

“Şu durumda, yayının tümü görünür gerçeğe uygun bulunmaktadır. Soruşturmalar sonucunda, davacı hakkındaki iddiaların doğru çıkmaması, görünürdeki gerçekliği ortadan kaldırmaz ve gazetenin de haber nedeniyle sorumlu tutulmasını gerektirmez. Diğer yandan, konunun önem ve değeri göz önünde tutulduğunda düşünsel bağlılığın korunduğu da kabul edilmelidir. Çatışan yararlar dengesinin davacı aleyhine bozulmadığı ve davalı yönünden de hukuka uygunluk nedeninin gerçekleştiği benimsenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir